Tu zaczyna się Twoja podróż

Wyszukiwarka połączeń

więcej

Kup bilet międzynarodowy

Sprzedaż online

Kup bilet
krajowy

Sprzedaż online

Wielkanocne zwyczaje w Małopolsce

Gdzie Pucheroki, a gdzie Siuda Baba... Lokalnych zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi jest w Małopolsce wiele. Wybraliśmy dla Was te najciekawsze.   

 


Palmy w Lipnicy 
 

W Niedzielę Palmową w kościołach święci się palmy. W Lipnicy na rynku, przed kościołem św. Szymona, odbywa się wtedy konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Rekordzistki osiągają ponad 30 m wysokości. 

 


Procesja z Jezuskiem Palmowym w Tokarni i Krakowie 
 

Tego samego dnia w Krakowie i Tokarni odbywa się procesja z Jezuskiem Palmowym. Pod koła wózka, na którym jedzie figura Jezusa na osiołku, wierni rzucają gałązki wierzbowe i kwiaty.
W Krakowie
 procesja odbywa się obecnie w kościele św. Katarzyny. W Tokarni koło Myślenic wierni wędrują figurą, którą na co dzień można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. 


Pucheroki pod Krakowem 
 

Tradycja ta, zapoczątkowana przez krakowskich żaków, przetrwała jeszcze w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach. W Niedzielę Palmową chłopcy z buziami wysmarowanymi sadzą, w kolorowych, stożkowych czapkach z bibuły i w kożuchach chodzą po domach. Śpiewają pieśni wielkopostne, życzą Zmartwychwstania i opowiadają zabawne wierszyki. W podzięce dostają jedzenie, słodycze i drobne datki. 


Triduum Paschalne w Kalwarii Zebrzydowskiej 
 

Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przyciąga tłumy turystów. Aktorzy - ojcowie bernardyni oraz świeccy - odgrywają sceny z ostatnich dni życia Jezusa oraz sceny męki
i śmierci Zbawiciela. Spektakl 
rozpoczyna się w Wielką Środę od uczty u Szymona i zdrady Judasza, a kończy w Niedzielę, gdy ciało Jezusa w eucharystii przenoszone jest w procesji z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej. 

 


Groby Pańskie 
 

Dla zagranicznych turystów atrakcją są też Groby Pańskie, wystawiane w czasie Triduum Paschalnego w większości polskich kościołów. Ich aranżacja często nawiązuje do wydarzeń minionego roku, czasem także tych politycznych. 


Konkurs na najpiękniejszy koszyczek w Kościelisku 
 

W Wielką Sobotę w parafiach gminy Kościelisko odbywa się Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny. Ważny jest nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim zawartość, z co najmniej 7 rodzajami pokarmów oraz dekoracja koszyczka, czy strój właściciela.  

 


Emaus na Salwatorze 


W Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek odbywa się odpust, urządzany na pamiątkę objawienia się Chrystusa uczniom będącym w drodze do EmausTowarzyszą mu kramy z zabawkami ludowymi, słodyczami, balonami i cukrową watą. Są strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe.  


Siuda Baba w Wieliczce i Lednicy Górnej 


W Wielkanocny Poniedziałek w Wieliczce i w Lednicy Górnej wraz z orszakiem krąży Siuda Baba, zaczepiając wychodzących z kościoła ludzi  i oczekując datków. Kogo zaczepi, temu podobno pisane jest szczęście. Siuda Baba to przebrany za kobietę mężczyzna z wymalowaną sadzą twarzą, z batem i różańcem z ziemniaków. 


Dziady Śmigustne w Dobrej 


Po wsi Dobra koło Limanowej o świcie w Poniedziałek Wielkanocny chodzą niemi przebierańcy owinięci w słomę. Stukają w drzwi i proszą o datki, a jak ich nie dostaną, to polewają wodą. Zwyczaj związany jest z legendą o jeńcach, którzy uciekli przed wiekami z niewoli tatarskiej i szukali w wiosce pomocy. Dzisiejsze Dziady Śmigustne czyhają w lany poniedziałek przede wszystkim na dziewczyny. 

 


Rękawka w Krakowie 
 

W wielkanocny wtorek, po mszy św. w kościółku św. Benedykta Krakowianie bawią się na Rękawce. To odpust na Kopcu Kraka, a odwiedzający mogą oglądać zainscenizowane walki wojów i zobaczyć,
jak wyglądało życie w średniowieczu. Przed kościołem rozstawione są kramy, jak na Salwatorze w Emaus. 


Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie 

 

To nowa, ale mocno już zakorzeniona tradycja – w okresie wielkanocnym muzycy światowej sławy i wybitni interpretatorzy muzyki dawnej wykonują w najpiękniejszych kościołach Krakowa arcydzieła muzyki dawnej związane z Wielkanocą.