7 najpiękniejszych jezior w Polsce

  1. MDA
  2. /
  3. 7 najpiękniejszych jezior w Polsce

Słyszysz „jezioro”, myślisz „Mazury”! Ale to nie jest tak, że tylko tam znajdziecie piękne jeziora, nad którymi można wypocząć.

W naszym, mocno subiektywnym przeglądzie znalazły się także małopolskie jeziora. To zaproszenie do krótszych i dłuższych wypadów dla miłośników przyrody. Zwłaszcza tych, którzy lubią pływać, żeglować, wędkować, albo po prostu szukają wypoczynku nad wodą.

Jezioro Wigry, województwo podlaskie

Największe jezioro Suwalszczyzny zajmuje centralną część Wigierskiego Parku Narodowego. Powstało około 14 tysięcy lat temu podczas ostatniego wielkiego zlodowacenia, zajmuje ponad 2100 hektarów, a jego maksymalna głębokość to 74 metry. Miłośnicy żeglowania mają tu do dyspozycji wodny sprzęt, a aktywni – rowerowe i piesze szlaki. Jego brzegi zamieszkuje około 140 gatunków ptaków. Przez Wigry prowadzi jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce. W pobliżu: Suwałki (a w nich m.in. Muzeum im. Marii Konopnickie i Aquapark Suwałki), Baza Rybacka oraz Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku.

Jezioro Śniardwy, województwo warmińsko-mazurskie

Największe polskie jezioro, nazywane nawet „mazurskim morzem” ma ponad 100 kilometrów kwadratowych powierzchni oraz 8 wysp. Miejsce lubiane przez doświadczonych żeglarzy - w wielu  miejscach jest płytkie i kamieniste, co stanowi dla nich wyzwanie, a dochodzą jeszcze silne wiatry i rozległe sitowia. W okolicy: Mazurski Park Krajobrazowy, szlak żeglugi mazurskiej, Park Rozrywki Mrongoville w Mrągowie.

Jezioro Drawsko, województwo zachodniopomorskie

Aż 12 wysp znajduje się na jeziorze leżącym na Pojezierzu Drawskim na terenie Parku Krajobrazowego. To drugie najgłębsze jezioro w Polsce – maksymalna głębokość dochodzi do 79,7 m. Największa z nich to Bielawa (piąta największa wyspa jeziorna w Polsce) ze śladami wczesnego osadnictwa. To miejsce z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną, obiektami gastronomicznymi i noclegowymi, a także sztucznymi, strzeżonymi plażami. Miejsce to cenią wędkarze – „biorą” tu m.in. okonie, liny, leszcze i szczupaki. W okolicy mieszczą się np.: kurort Czaplinek, w którym odpoczywała rodzina Borejków z książek Małgorzaty Musierowicz, Zamek Templariuszy Drahim, trasy piesze i rowerowe Drawskiego Parku Krajobrazowego oraz szlaki kajakowe.

Jezioro Łebsko, województwo pomorskie

Trzeci największy zbiornik wodny w Polsce leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, tuż przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się: Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej (pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców) i Wyrzutnia Rakiet (dawny teren badawczo-doświadczalny). Jezioro jest płytkie - jego maksymalna głębokość wynosi 6 m, a przeciętna - 1,6 m, ale dla kajakarzy nie jest to przeszkodą. Łebsko ma lekko słonawą wodę - zasolenie dochodzi do 3 promili (przy 7-9 w Bałtyku). W pobliżu m.in.: Park Dinozaurów i Muzeum Motyli w Łebie, Słowiński Park Narodowy i Latarnia Morska w Czołpinie.

Jezioro Solińskie, województwo podkarpackie

Zbiornik retencyjny utworzony dzięki budowie największej w Polsce zapory na Sanie (82 metry wysokości i 664 metrów długości). Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, liczne zatoczki z ujściami źródeł i niewielkich rzek, półwyspy i wysepki. Miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych - żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. W pobliżu znajdują się m.in.: uzdrowisko w Polańczyku i Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Powodzeniem cieszą się także piesze i konne szlaki po Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Morskie Oko, województwo małopolskie

Najsławniejsze tatrzańskie jezioro leży na wysokości 1395m n.p.m., u podnóża Mięguszowieckich Szczytów. Jego woda ma zielonkawą barwę i jest bardzo przejrzysta (nawet do 14 m). W pobliżu Morskiego Oka znajduje się drewniane schronisko PTTK im. Stanisława Staszica. Trasa nad jezioro jest jedną z najłatwiejszych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Okoliczne atrakcje to szlaki prowadzące m.in. do Doliny Pięciu Stawów i na Mięguszowieckie Szczyty.

Jezioro Czorsztyńskie, województwo małopolskie

Powstało w skutek budowy zapory na jednej z najpiękniejszych rzek Polski – Dunajcu. Dobrze odnajdują się na nim wielbiciele żeglarstwa i windsurfingu, a wędkarze doceniają różnorodność zamieszkujących je ryb. Na środku Jeziora Czorsztyńskiego utworzono sztuczną Ptasią Wyspę, ważny punkt lęgowy pienińskiego ptactwa. Największe okoliczne atrakcje to zamki w Niedzicy i Czorsztynie, rejs po zalewie, a zimą - ośrodek narciarski na górze Wdżar. Okolice jeziora są też punktem wypadowym do wędrówek po Pienińskim Parku Narodowym.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej