1. MDA
  2. /
  3. Cogiteon – koniecznie musicie go odwiedzić!

Lubicie eksperymenty naukowe i naukę przez zabawę? W piątek 21 czerwca nastąpi wielkie otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, które z pewnością stanie się wielką atrakcją. Zwiedzać go będzie można od niedzieli 23 czerwca.

Ponad 2000 m kw. powierzchni, 100 eksponatów interaktywnych, sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych, a do tego zielony ogród na dachu - gmach wzniesiony przy ul. Bora-Komorowskiego nie tylko z zewnątrz wygląda imponująco. Nazwą centrum nawiązuje do łacińskiego „cogito" i sentencji Kartezjusza „Myślę, więc jestem".

Wystawę stałą „Człowiek i jego marzenia" podzielono pięć części: „Jak się czujesz?”, „Co nas łączy?”, „Jak działa świat?”, „Jak zmieniamy Ziemię?” i „Jak to sobie wyobrażasz?”. Jak zapewniają jej twórcy, dwie godziny to zdecydowanie za mało na jej zwiedzenie. Zobaczymy na niej ponad sto eksponatów, podejmujących tematy związane m.in. z biologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, odkrywaniem świata, przyrodą czy technologią.

Oprócz wystawy stałej elementami projektu są: laboratoria (Przyrody, Cząstek, Reakcji, Smaków) i pracownie tematyczne (Techniki i Innowacji), przestrzeń wystaw czasowych, sale konferencyjne, strefy pokazów popularnonaukowych, restauracja, kawiarnia, pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród na dachu oraz park, w którym będzie 296 drzew oraz naukowy plac zabaw z eksponatami plenerowymi.

Jak będzie wyglądała działalność nowej Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego przekonamy się już w nadchodzący weekend. W programie zaplanowanej na godz. 18 w piątek inauguracji, która będzie także transmitowana przed budynkiem, znalazły się m.in.: wykład na temat „Muzyka Sfer" (wygłosi go Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i popularyzator wiedzy Roger Penrose), debata naukowa, tematem której będzie zmiana postrzegania wszechświata i naszego miejsca w nim, a także koncert Leszka Możdżera.

Artysta zaprezentuje koncert na dwa fortepiany, wkomponowując sygnały pozaziemskie i dźwięki odbierane przez radioteleskopy. Będzie to premierowe wykonanie utworu inspirowanego muzyką kosmosu przy akompaniamencie pulsarów, a Możdżer zagra zarówno na klasycznym fortepianie dwunastotonowym jak i na jedynym na świecie fortepianie dekafonicznym!

Drugi koncert, Józefa Skrzeka „Kosmiczne Brzmienie Syntezatorów", odbędzie się na scenie przed budynkiem. Zaplanowano również pokaz mappingu: „Kosmogonie" Wojciecha Siudmaka.

W sobotę 22 czerwca przy Małopolskim Centrum Nauki o godz. 12 rozpocznie się kiermasz naukowy i pokazy dla dzieci, będą też pokazy dla dzieci (godz. 12. - show „Nauka – lekko ekstremalnie”, godz. 12.30 - gra „Jak działa świat?”, godz. 13.20 - naukowe show z dziećmi, godz. 14 - show „Nauka – lekko ekstremalnie”, godz. 14.30 - gra „Jak działa świat?”). Na godz. 15 zaplanowano spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem (opowie m.in. o nowej książce z serii „Apetyt na wiem” z przepisami kulinarnymi, ciekawostkami naukowymi oraz wierszami). Zwieńczeniem dnia będzie koncert Majki Jeżowskiej o godz. 18.

Jak widać, będzie różnorodnie, przystępnie i dla każdego. Takie ma też by na co dzień to wyjątkowe miejsce, którego celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Cogiteon ma rozbudzać zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego myślenia. Jak twierdzą twórcy Małopolskiego Centrum Nauki, jego zadaniem jest wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej