Jak spacerować, to koniecznie smoczym szlakiem

  1. MDA
  2. /
  3. Jak spacerować, to koniecznie smoczym szlakiem

Lato nam się już chyba definitywnie skończyło, co jednak nie oznacza, że musimy zrezygnować ze spacerów. Trzeba tylko znaleźć sobie na nie dobry pomysł. Możemy na przykład wyruszyć po Krakowie tropem smoków, a raczej smoczków, których już sporo się pojawiło w krakowskich zaułkach.

Smoczych wizerunków znajdziecie na fasadach krakowskich świątyń i kamienic mnóstwo, są na przykład zwieńczeniami rynien, występują też w formie płaskorzeźb. Nie o nich jednak chcemy pisać tym razem, a o rozrastających się imponująco smoczym szlaku, który powstał z inicjatywy mieszkańców Krakowa, a dokładniej Anny Jakubiak, pomysłodawczyni projektu „Smok co krok”.

Pomysł ten zgłosiła do Budżetu Obywatelskiego, a krakowianie zagłosowali za jego realizacją. Pierwsze figurki zaprojektowali Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn, a ich wykonanie nadzorowali prof. Jan Tutaj i dr Jacek Dudek z Wydziału Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Smoki nawiązują tematycznie do miejsc, w których stają, np. Smok Lekarz stoi przed szpitalem, a Smok Filmowiec przed kinem.

Archiwum UMWM - Wielka Parada Smoków
w Krakowie
Archiwum UMWM - Bulwary Wiślane
Archiwum UMWM - Wielka Parada Smoków w Krakowie

Jako pierwszy do stojącego u stóp Wzgórza Wawelskiego pomnika Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego (nie wszyscy zapewne wiedzą, więc przypomnę, że początkowo wcale nie miał ziać ogniem, tylko był projektem fontanny) dołączył Smok Geodeta.

Gdzie szukać smoków?

Smok Wawelski - u stóp Wawelu, od strony Wisły

Smok Filmowiec – al. Krasińskiego

Smok Geodeta – al. Dembowskiego

Smok Malarz – pl. Axentowicza

Smok Turysta - ul. Parkowa, przy wejściu do parku Bednarskiego

Smok Wodny – pl. Na Groblach

Smok z latawcem - park Jordana

Smok z mapą - park Krakowski

Smok Kazimierz - ul. Podgórska

Smok Sportowiec - ul. Piłsudskiego, skwer Zbigniewa Brzezińskiego, naprzeciwko budynku „Sokoła”

Smok z literą „K” - skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki

Smok z metrem - ul. Mikołaja Kopernika, przy kościele św. Mikołaja

Smok Astronom - ul. Mikołaja Kopernika 50, naprzeciwko wejścia do ogrodu botanicznego

Smok Fotograf - ul. Rakowicka 22A, przy wejściu do Muzeum Fotografii

Smok Lekarz - ul. Kopernika 40, przed wejściem do I Katedry i Kliniki Chirurgii dawnego Szpitala Uniwersyteckiego

Smok Żołnierz CK - rondo Mogilskie, przy Bastionie V Lubicz

Smok Romantyk - przy kładce o. Bernatka, od strony Podgórza

Smok Lajkonik - na skwerze Konika Zwierzynieckiego

Smok Emausowy - na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek.

Archiwum UMWM - Parada Smoków w Krakowie

To nie koniec projektu. Smoków ma być w sumie 30, a kolejna jego odsłona znalazła się w tegorocznej odsłonie krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jestem pewien, że i tym razem załapie się do realizowanej puli, bo mieszkańcom i turystom ten projekt przypadł do gustu. Czasem tylko w kimś budzi się duch błędnego rycerza i próbuje podjąć z którymś z pomniczków walkę. Ślady takich starć szybko są jednak usuwane.

Postępy smoczego projektu można śledzić na profilu https://www.facebook.com/smokcokrok/, warto też zaglądać na profil Andrzeja Mleczki, który zdradził ostatnio, że trwają prace nad smokiem, który stanie przed restauracją Pod Baranem przy ul. Św. Gertrudy. Nie jesteśmy tylko pewni, czy niektórzy wielbiciele smoków nie będą oburzeni, jest to bowiem rzeźba przedstawiająca kelnera barana podającego na tacy smoka!

Miłych spacerów!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej