Weekendowe propozycje

  1. MDA
  2. /
  3. Weekendowe propozycje

Poznań

Koziołki – to jeden z najbardziej znanych symboli Poznania. Koziołki na wieży ratuszowej pojawiły się w XVI wieku. Aby zobaczyć jak się trykają trzeba przyjść pod ratusz w samo południe.

Pyry to z kolei bohaterowie wielkopolskiej kuchni. Większość restauracji oferujących tradycyjną kuchnię wielkopolską ma w swoim menu właśnie pyry z gzikiem.  

Będąc w Poznaniu koniecznie zwróćcie uwagę na domki budnicze. Te niewielkie, kolorowe kamieniczki podbijają serca turystów, którzy namiętnie je fotografują. Są tak wąskie, że dorosły człowiek rozkładając na szerokość ręce, niemalże dotknie dwóch przeciwległych ścian budynku.

Jezioro Maltańskie - największe sztuczne jezioro w Poznaniu. Takiej atrakcji w centrum miasta można pozazdrościć. Można tu popływać kajakiem, odpocząć nad brzegiem lub wybrać się na spacer wokół jeziora.

źródło: obraz Andżelina Hanke z Pixabay
źródło: obraz BadziolTV z Pixabay

Toruń

Z czego słynie Toruń? Pierwsze skojarzenia z miastem tym są dwa: Kopernik i pierniki.

Poza pomnikiem poświęconym słynnemu astronomowi, można również zwiedzić Dom Mikołaja Kopernika. Warto także odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, gdzie można samodzielnie zrobić własne pierniki według dawnych sposobów.

Spacerując ulicami Starego i Nowego Miasta natrafimy na zabytki architektury wszystkich epok, od średniowiecza począwszy. Będąc tu koniecznie odnajdźcie Krzywą Wieżę. Jest ona odchylona od pionu o około 140 cm, stąd jej nazwa.

źródło: obraz Mateusz_foto z Pixabay
źródło: obraz autorstwa wirestock na Freepik

Wrocław

Nie mówcie, że pierwszą rzeczą jaka przychodzi Wam na myśl słysząc słowo Wrocław są krasnale. Społeczność wrocławskich krasnali rośnie i dumnie przygląda się temu co się dzieje w mieście.Aby ułatwić ich zlokalizowanie utworzona została specjalna mapa. Dzięki niej obecnie można odnaleźć około 350 figurek.

Przyjeżdżając do Wrocławia nie można pominąć Panoramy Racławickiej, będącej unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. Powstała we Lwowie z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Nie jest to jednak obraz jak wszystkie inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości.

Warto również odwiedzić tamtejszy ogród zoologiczny. Może się on pochwalić największą liczbą zwierząt w Polsce – taka rekomendacja chyba wystarczy. Polecamy także słynny Ogród Japoński zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. Najlepszy czas do jego zwiedzania to koniec maja i środek czerwca, kiedy jest w pełnym rozkwicie. Nie zapomnijcie o wrocławskim ogrodzie botanicznym - nazywanym oazą piękna i spokoju w sercu miasta.

źródło: obraz BadziolTV z Pixabay
źródło: obraz Piotr z Pixabay

Opole

Będące stolicą polskiej piosenki, oferuje wiele atrakcji związanych właśnie z muzyką. Możemy tu więc znaleźć opolską Aleję Gwiazd, czyli położony wzdłuż Ratusza chodnik w formie gwiazd z nazwiskami piosenkarzy Opolskiego Festiwalu, odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki oraz słynny opolski Amfiteatr.

Na spacer warto wybrać się nad Kanał Młynówka, gdzie rozciąga się tzw. Opolska Wenecja – śliczny widok tworzony przez szereg kamieniczek, odbijających swe oblicza w wodach Młynówki. Polecamy również dotrzeć na uroczy Most Groszkowy.  Natomiast na wyspie Bolko znajdziecie słynny opolski ogród zoologiczny założony jeszcze w latach 30-tych.

źródło: Obraz andreas N z Pixabay
źródło: Obraz August Jelon z Pixabay
Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej