Na wakacje z Dworca Autobusowego MDA w Krakowie

  1. MDA
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na wakacje z Dworca Autobusowego MDA w...

Rozpoczął się właśnie drugi miesiąc wakacji, który dla wielu z nas oznacza długo wyczekiwany wyjazd na urlop. Początkiem tych podróży może stać się krakowski dworzec autobusowy MDA, z którego dojedziemy do najdalszych zakątków Polski, ale również największych miast Europy. Nadmorskie kurorty w Polsce, turystyczne miasta Chorwacji, Francji czy Włoch - to tylko niektóre propozycje.... A przewoźnicy wciąż poszerzają swoją ofertę o kolejne letnie kierunki.

Dworzec Autobusowy MDA w Krakowie to jeden z największych - pod względem ilości odpraw - dworców autobusowych w Europie. Codziennie odprawianych jest z niego blisko 1000 kursów.

W góry i nad morze. Dla wielbicieli pieszych wędrówek to punkt startowy wypraw w Pieniny, Bieszczady, Tatry, Gorce, Karkonosze czy Beskidy. Do najczęściej wybieranych przez podróżnych w okresie letnim kierunków „górskich” – Zakopanego czy Rabki-Zdrój, autobusy odjeżdżają co około 15 minut, a np. do Zawoi czy Szczawnicy co pół godziny. Autobusy w kierunku Podhala odprawiane są z dedykowanych stanowisk na górnej płycie: G17, G18 i G19. Z krakowskiego dworca można również dotrzeć nad polskie morze, w tym do najpopularniejszych miejscowości: Kołobrzegu, Władysławowa, Międzyzdrojów, Mielna, Łeby, Jastrzębiej Góry a nawet na Hel. To także miejsce rozpoczęcia i zakończenia jednodniowych wycieczek po Małopolsce, wypadów do kopalni soli, na termy, czy np. do popularnych parków rozrywki.

Obraz Tomek Ferenc z Pixabay 
Obraz Arek Socha z Pixabay 

Kierunek uzdrowiska. Ciechocinek, Polanica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg... To tylko kilka wybranych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, do których również można dotrzeć autobusem bezpośrednio z dworca. A sezon sanatoryjny w pełni.

Za granicę. Codziennie z krakowskiego dworca odprawianych jest ponad 100 autobusów w kierunkach międzynarodowych. Wśród 9 najpopularniejszych krajów europejskich wybieranych przez pasażerów znajdują się w kolejności: Ukraina, Czechy, Niemcy, Węgry, Słowacja, Austria, Dania, Francja, Holandia. Komfort podróżowania autobusami na trasach dalekobieżnych zapewniają wygodne siedzenia z regulowanymi oparciami, klimatyzacja, toaleta na pokładzie oraz gniazdka elektryczne i bezpłatne WIFI. Przewoźnicy oferują również coraz więcej połączeń bezpośrednich – zapewniających szybsze dotarcie do celu, bez konieczności przesiadek.

Obraz Pete Linforth z Pixabay 
Obraz Ken Gyssens z Pixabay 

Na lotnisko. Planując wakacje z wylotem z krakowskiego lotniska w Balicach lub lotniska w Katowicach można skorzystać z bezpośrednich transferów. Do Pyrzowic regularnie odjeżdżają busy, z dedykowanego stanowiska G13a, na górnej płycie dworca.

Punkt Informacji Turystycznej. Na terenie dworca działa Punkt Informacji Turystycznej, będący częścią Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT). Turyści przybywający na dworzec mogą skorzystać ze wsparcia pracowników Punktu, którzy pomogą im zaplanować pobyt w Krakowie, bądź zorganizować dalszą podróż. Polecą trasy wycieczkowe, warte zobaczenia atrakcje turystyczne czy też zarekomendują sprawdzone miejsca noclegowe. W Punkcie można również zaopatrzyć się w wodę, mapy turystyczne i bezpłatne informatory. W sprzedaży są również bilety do popularnych atrakcji regionu, w tym: parku rozrywki Energylandia czy term Gorący Potok.

Dojazd na dworzec. Ze względów bezpieczeństwa do wjazdu na teren dworca uprawnione są wyłącznie pojazdy używane przez przewoźników. Dlatego podwożąc podróżnych najlepiej skorzystać z krótkiego postoju na jednym z pobliskich stanowisk KISS&RIDE lub parkingu galerii handlowej. Dworzec znajduje się również w pobliżu licznych przystanków komunikacji miejskiej, umożliwiającej dotarcie na dworzec z każdej części miasta.


Pomocne informacje dla osób planujących podróż:

Rozkłady jazdy z Dworca Autobusowego MDA w Krakowie oraz Nowym Sączu: www.rozklady.mda.malopolska.pl

Kup bilet online: www.pks.pl

Punkt Informacji Turystycznej: informacjaturystyczna@mda.malopolska.pl

Godziny otwarcia:
- do dnia 10 sierpnia
poniedziałek – piątek 8:00-15:45, sobota oraz niedziela 8:00-15:45.
- od dnia 11 sierpnia
poniedziałek – piątek 7:00-18:45, sobota oraz niedziela 8:00-15:45.

Infolinia Pasażerska: 703 40 30 30 (z telefonów komórkowych oraz z telefonów stacjonarnych krajowych. Opłata za każdą rozpoczętą minutę połączenia wynosi 2,58 zł brutto).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej