Igrzyska Europejskie 2023

  1. MDA
  2. /
  3. Igrzyska Europejskie 2023

Od jutra dla mieszkańców Krakowa kolejne 12 dni upłynie w klimacie rozgrywek sportowych. To w naszym mieście rywalizować ze sobą będą sportowcy w 11 dyscyplinach sportowych.

Poniżej znajdziecie harmonogram poszczególnych rozgrywek.

TENIS STOŁOWY 23 czerwca - 1 lipca
Hutnik Arena

Do wywalczenia będzie pięć kompletów medali, po dwa w singlu i w rywalizacji drużynowej kobiet i mężczyzn, a także w mikście. Stawką będą nie tylko medale Igrzysk Europejskich, ale także bezpośrednie olimpijskie kwalifikacje w mikście, bo w takiej randze toczyć się będzie rywalizacja. Prawo startu będzie miało 152 zawodników.

KOSZYKÓWKA 3X3 21 - 24 czerwca
Cracovia Arena

Każda reprezentacja składa się z czterech zawodników. W imprezie weźmie więc udział 128 uczestników. Zespoły zostaną podzielone na cztery grupy, a do fazy pucharowej zaczynającej się od ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej. Reprezentacje będą walczyć nie tylko o medale Igrzysk Europejskich, ale rywalizacja będzie liczyła się też w walce o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

SLALOM KAJAKOWY 29 czerwca - 2 lipca
Centrum Sportu Kolna

Rywalizacja odbędzie w trzech konkurencjach indywidualnych i dwóch drużynowych. W sumie 280 zawodników i zawodniczek będzie walczyło o 10 kompletów medali. IE 2023 to też okazja, by przybliżyć się do zdobycia przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Zawody odbędą się w randze mistrzostw Europy.

ŁUCZNICTWO 23-29 czerwca
Płaszowianka Arena

W zawodach weźmie udział 128 zawodników. W Krakowie zaplanowano osiem konkurencji – cztery indywidualne i cztery zespołowe. O poziom nie trzeba się martwić – w Krakowie będą do zdobycia bezpośrednie przepustki do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

SZERMIERKA 25-30 czerwca
Tauron Arena Kraków

Rywalizacja potrwa 6 dni. Wystartuje 460 zawodników w dwunastu konkurencjach. Najlepsi zawodnicy zdobędą nie tylko tytuły mistrzowskie, ale także otrzymają punkty do rankingu światowego, na podstawie którego 31 marca 2024 r. zostaną ogłoszone nominacje olimpijskie.

PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY 25 czerwca - 1 lipca
AWF Kraków

W pięcioboju nowoczesnym - na który składają się jazda konna, szermierka na szpady, pływanie, strzelanie z pistoletu laserowego i bieg przełajowy - będzie rywalizować po 80 kobiet i mężczyzn. Stawką oprócz miejsc na Igrzyskach Europejskich będą medale mistrzostw Europy. Zawody w Krakowie będą równocześnie walką o kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

RUGBY 7 25-27 czerwca
Stadion im.Henryka Reymana

W rugby 7 będzie rywalizować po dwanaście drużyn męskich i kobiecych, w sumie 312 zawodników i zawodniczek. Stawka zawodów będzie podwójna – oprócz medali Igrzysk Europejskich, czołowe reprezentacje będą walczy o występ w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Zwycięzca turnieju zakwalifikuje się na tę imprezę, a drugi i trzeci zespół wystąpią w turnieju repasażowym.

TEQBALL 28 czerwca - 1 lipca
Rynek Główny

To jeden z najszybciej rozwijających się sportów świata. Początki tej dyscypliny sięgają 2014 roku. Stworzyli ją dwaj miłośnicy piłki nożnej z Węgier – Gabora Borsanyi i Viktora Huszar. Teqball to dyscyplina sportu, polegająca na odbijaniu piłki tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół (przypominający wygięty stół do tenisa stołowego), po stronie przeciwnika. Turniej teqballa podczas Igrzysk Europejskich będzie miał też rangę mistrzostw Europy. W rozgrywkach na Rynku Głównym w Krakowie weźmie udział 72 sportowców z 18 krajów.

TRIATHLON 27 czerwca - 1 lipca
Zalew Nowohucki

Fani pływania, kolarstwa i biegów będą mieli okazję podziwiać zmagania 120 najlepszych triathlonistów z całej Europy 27 czerwca (kobiety) i 28 czerwca (mężczyźni) oraz 1 lipca (sztafety mieszane) na terenie Zalewu Nowohuckiego w Krakowie. Stawką rywalizacji będą medale Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, ale to nie wszystko. Zawodnicy będą bowiem walczyć także o punkty do rankingu, na podstawie którego zostaną przyznane nominacje olimpijskie. Udany start w Krakowie będzie więc dużym krokiem w kierunku Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

PADEL 21-25 czerwca
KSOS Centrum Sportu/Rynek Główny

Padel jest połączeniem tenisa i squsha. Celem gry w padla jest uderzenie rakietą piłki w taki sposób, by odbiła się co najmniej dwa razy na polu przeciwnika.W pięciodniowym turnieju padla o medale Igrzysk Europejskich powalczy 128 zawodników z całej Europy. Obserwować będziemy trzy konkurencje: debel mężczyzn, debel kobiet oraz mikst.

SPRINT KAJAKOWY 21-24 czerwca
Zalew Kryspinów

W kajakarstwie klasycznym uczestnicy będą rywalizować w siedmiu konkurencjach męskich i damskich, a także w dwóch mieszanych na dwóch dystansach (200 i 500 metrów). 22 czerwca zaplanowano cztery finały, a w kolejnych dwóch dniach po sześć. Weźmie nich udział 288 zawodników i zawodniczek. Do rozdania będzie 16 kompletów medali IE 2023. Rywalizacja w kajakarstwie będzie też toczyć się w randze mistrzostw Europy.

Poniżej zamieszczamy pełen program Igrzysk Europejskich, z uwzględnieniem konkurencji rozgrywanych w: Bielsko-Białej, Chorzowie, Myślenicach, Krynicy-Zdrój, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Zakopanem.

W treści wykorzystano informacje zawarte na stronie https://www.european-games.org

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej