Jak pogoda, to koniecznie na plac zabaw

  1. MDA
  2. /
  3. Jak pogoda, to koniecznie na plac zabaw

Prawdziwego początku wiosny z utęsknieniem oczekiwali zarówno rodzice, jak i dzieci. Maluchy potrzebują się wybiegać, wyszaleć i wyrzucić z siebie nadmiar energii. Dziś więc o najciekawszych placach zabaw, zarówno w Krakowie, jak i w jego najbliższym otoczeniu.

Teoretycznie dzieciom do szczęścia nie potrzeba wiele – trochę zielonej przestrzeni żeby można było pobiegać, piaskownica (to głównie dla maluchów), coś do zjeżdżania, kręcenia się i wspinania. Takie atrakcje szybko jednak się  nudzą, więc warto oprócz ulubionej miejscówki (zazwyczaj zlokalizowanej blisko miejsca zamieszkania), od czasu do czasu odwiedzić też inny plac zabaw.

Powstało ich w ostatnich latach naprawdę dużo, są to nie tylko najefektowniejsze Smocze Skwery, ale i place osiedlowe, podwórkowe czy parkowe. Często bywają łączone z urządzeniami do ćwiczeń, umożliwiającymi aktywność fizyczną także dorosłym.

W Parku Lotników Polskich znajdziecie dwa place. Pierwszy nosi nazwę „Samoloty” i już wiecie, jaki jest jego motyw przewodni. Podzielono go na trzy grupy wiekowe. Część dla maluchów została odgrodzona. Sporą atrakcją są konstrukcje do wspinaczki dla starszych dzieciaków. Plac jest częściowo zacieniony, a jego nawierzchnia jest ze żwirku. Drugi to duży Smoczy Skwer, z nawierzchnią z piasku. Pośrodku stoi wielki czerwony smok. Wśród atrakcji - tyrolka. Część do zabawy jest nasłoneczniona, ale ławeczki do odpoczynku stoją w cieniu.

Jeśli się tam wybierzecie, to warto przy okazji odwiedzić także pobliski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Nie jest to co prawda plac zabawa i trzeba kupić bilety, ale naprawdę warto! Ilość nagromadzonych tam na świeżym powietrzu atrakcji zapewni dzieciom w różnym wieku pouczającą zabawę na minimum dwie godziny. W Ogrodzie znajduje się 110 urządzeń, dzięki którym można poznać, w jaki sposób działają zjawiska z obszaru mechaniki, optyki, hydrostatyki, czy akustyki. Są też strefy dla najmłodszych: „Odlotowy plac zabaw”, „Naukowa siłownia” i „Piaskowa planeta”.

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu zlokalizowanych w ścisłym centrum Krakowa jest Park Jordana, położony w pobliżu Błoń. W ogromnej przestrzeni parkowej znajdziecie niejeden plac zabaw. Bardzo duży zlokalizowano od strony ul. Reymonta. Znajdziecie tam m.in. drewnianą konstrukcję do wspinaczki (z linkami i drabinkami) na miękkim podłożu. Dużą część placu wysypano piaskiem, a w ziemię wbudowano małe, metalowe koparki i rynienki. W miesiącach letnich jest też ogólnodostępna, wielka, dmuchana zjeżdżalnia, a także labirynt z żywopłotu. W Parku Jordana znajduje się też „Linarium”. Są to dwie linowe wieże, połączone sznurkowym mostkiem. Po przejściu tej plątaniny linek można zjechać na dół zamkniętą zjeżdżalnią-tubą. W okresie letnim działa również wodny plac zabaw, zrealizowany w 2021 roku  dzięki inicjatywie mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Są fontanny, grzybek, armatki wodne.

A skoro dotarliśmy już do Parku Jordana, to warto udać się jeszcze kawałek dalej – na Smoczy Skwer „Do Woli” w Parku Decjusza. Drewniane atrakcje umieszczono tu na piaskowym podłożu. Na podzielonym na trzy strefy wiekowe placu króluje Smok Delicjusz, do brzucha którego można wejść. Są wieloosobowe huśtawki i wielka linowa pajęczyna. A jak już jesteście z dziećmi w Parku Decjusza, to warto odwiedzić także Autorską Galerię Bronisława Chromego, w której i wokół której można obejrzeć rzeźby zmarłego przed sześciu laty krakowskiego artysty, który wyrzeźbił także stojącego u stóp Wzgórza Wawelskiego smoka.

Po przeprowadzonym  kilka lat temu remoncie przyjazny dla dzieci stał się też Park Krakowski. W zlokalizowanym tam placu zabaw umieszczono naprawdę dużo konstrukcji do zabawy dla różnych grup wiekowych. Są m.in. imponujące wieże z mostem, wieża ze zjeżdżalnią oraz piaskownica z możliwością zabawy z wodą. Plac jest częściowo zacieniony, a jego nawierzchnia została wykonana z materiału amortyzującego upadki.

Od kilku lat powstają też place zabaw na Plantach. W sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego mieści się „Plantuś”. Wpisano w niego opowieść o tym, jak mieszkali kiedyś ludzie, są więc m.in. różne domki. Ważna uwaga: został przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. A w pobliżu Wawelu znajdziecie plac „Dzikie Planty” – nieduży (jak wszystkie w tej okolicy), ale sympatyczny i pomysłowy, z zabawną, ślimakową karuzelą.

Również Nowa Huta kusi swoimi placami zabaw. Najatrakcyjniejszy jest chyba ten nad Zalewem Nowohuckim, z drewnianymi konstrukcjami do zabawy i piaskową nawierzchnią. Są też alejki do spacerowania i jazdy na rowerach czy rolkach, boiska, polowa siłownia i plaża na brzegu zalewu. Jest też tężnia solankowa. Można popływać kajakiem i rowerkiem wodnym.

Warto też wpaść na Planty Bieńczyckie (m.in. skate park i ogrodzone boiska), czy do parku Żeromskiego przy szpitalu, który ma tego samego patrona (motyw przewodni – zaskroniec, jest piaskownica, domek na drzewie, zjeżdżalnie). No i jeszcze lekko futurystyczny plac zabaw na Czyżynach. Jest tam m.in. wall-hall – pionowa konstrukcja z platformami do wspinania i zjeżdżalnią, huśtawki, pajączki do wspinania, piaskownica, boisko do koszykówki i piłki nożnej, alejki na hulajnogi i rowerki oraz parkour .

Smoczy Skwer w parku Dąbie kusi m.in. drewnianym, dwugłowym smokiem i stanowiskiem do zabaw archeologicznych. Zlokalizowany przy stopniu wodnym Dąbie, na bulwarach Wiślanych przy ścieżce rowerowej. Na części placu jest nawierzchnia amortyzująca upadki, na reszcie – trawa.

„Leśna Kryjówka” w Lesie Witkowickim to drewniany i naturalny plac zabaw w lasku i otoczeniu drzew. Jest tam małpi gaj i tor przeszkód, zjeżdżalnia i huśtawka, a nawet miejsce na piknik oraz ognisko. A na deser sporo kładek i mostków przechodzących przez rzeczkę Bibiczankę.

Lista zrobiła się już długa, więc może już w skrócie kilka innych, ciekawych miejscówek, także spoza ścisłych granic Krakowa.

Place zabaw w Parku Reduta - bardzo duży, trójpoziomowy, fajna huśtawka typu partner swing, dużo konstrukcji do wspinania i zjeżdżalnie ze skarp.

Smoczy Skwer w parku Wadów – drewniany labirynt, domek z piaskownią, dwugłowy smok ze zjeżdżalnią i elementami do wspinania, echo – głuchy telefon.

Plac zabaw koło Zespołu Szkół w Michałowicach - duże zjeżdżalnie, dużo wspinaczkowych pająków, hamaków, huśtawki, karuzele, piaskownica, mini ścianka wspinaczkowa, domek do zabawy i plansze edukacyjne.

Plac zabaw w Prawdzie (gmina Raciborowice) nawiązuje do przebiegającej przez wieś granicy trzech zaborów - drewniany statek, wielkie drewniane amonity, drewniane tory przeszkód, zjeżdżalnia, huśtawki oraz wierzbowe szałasy do zabawy.

Plac zabaw w Dubiu (Dolinie Pstrąga) – geopark, koparka do przesypywania pisaku, plansze edukacyjne, opisane różne rodzaje skał oraz skok w dal, ścianki wspinaczkowe przy skałkach przy boisku, miejsce na ognisko, rzeczka i mostek.

Drewniany plac zabaw w Parku Miejskim Dobek w Dobczycach – tyrolka, wiklinowe labirynty i szałasy, tor przeszkód drewniany, skok w dal i ścieżka sensoryczna.

Miłej zabawy!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej