Tradycja organizacji jarmarków bożonarodzeniowych sięga czasów średniowiecza. Wszystko zaczęło się w krajach germańskich. Pierwszy z nich został zorganizowany w Dreźnie w 1434 roku. Początkowo były to jednodniowe targi, w trakcie których można się było zaopatrzyć we wszystkie produkty potrzebne na święta: orzechy włoskie, marcepan, suszone owoce, mak, jadalne kasztany czy jabłka. Z biegiem lat jarmarki stawały się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze, aby ostatecznie stać się przedświątecznym miejscem towarzyskich spotkań, okazją do kupienia brakujących prezentów pod choinkę, oryginalnych ozdób świątecznych czy w końcu napicia się grzanego wina.
Mimo, że jarmarki organizowane w różnych częściach Polski nie różnią się bardzo od siebie, każde miasto stara się nadać im swój lokalny charakter wykorzystując miejscowe tradycje. Opisujemy dla Was te najpiękniejsze i warte odwiedzenia.
Gdańsk, Targ Węglowy
19 listopada – 24 grudnia
Gdański jarmark tradycyjnie odbywa się na Targu Węglowym. Świąteczne kramy spotkacie także spacerując po sąsiadujących z targiem uliczkach Tkackiej i Bogusławskiego oraz w tunelu Targ Węglowy - Forum Gdańsk. To ponoć jeden z najbardziej romantycznych jarmarków w Europie. Nie tylko dzięki bajkowym dekoracjom, ale przede wszystkim całuśnej „przystani pod jemiołą”. Niezwykłą atmosferę tworzy też wyjątkowy klimat wspaniałych zabytków miasta.
Na świątecznych straganach czekają na Was potrawy z 12 kuchni świata, wyroby rękodzielnicze lokalnych artystów i rzemieślników, pierniki oraz owoce w czekoladzie.
Łącznie w Gdańsku czeka na odwiedzających aż 120 świątecznych stoisk, z czego 49 przygotowało ofertę gastronomiczną. Pozostałe zachęcają pięknymi jarmarkowymi upominkami, a wśród nich: tradycyjnymi kubkami do grzańca, ciepłymi, wełnianymi skarpetami czy oryginalną biżuterią. Co charakterystyczne dla Gdańskiego jarmarku znajdziecie tu szopkę z ruchomymi figurami.
Katowice, Rynek
19 listopada do 23 grudnia
Lodowisko, koncerty, pokazy rzeźbienia w lodzie, a do tego plenerowe kino z wyświetlanymi bajkami. Tak jest na katowickim rynku. W ofercie jarmarcznych wystawców znajdziecie masę świątecznych produktów jak: ozdoby choinkowe, stroiki bożonarodzeniowe, świeczniki czy ręcznie malowane bombki. Pojawią się też artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów. Wystawcy oferują również wiele innych cudowności – jak naturalne kosmetyki, biżuterię, galanterię czy odzież rękodzielniczą – których na próżno szukać w galeriach handlowych. Jak to podczas świąt nie obejdzie się bez słodkości w postaci kolorowych pierników, ręcznie zdobionych lizaków i czekoladowych figurek. Po raz pierwszy na jarmarku pojawiły się wyśmienite, przygotowane w oparciu o tradycyjne receptury likiery. Można też spróbować również grzanego wina BIO.
Łódź, ul. Piotrkowska
28 listopada – 23 grudnia
Rozgrzewająca herbatka na jarmarku w Łodzi brzmi wspaniale. Nic tylko ruszyć na Piotrkowską i oddać się świątecznej atmosferze, którą nadają pięknie ozdobione, bujne choiny.
w połączeniu ze świetlnymi iluminacjami oraz magicznym domkiem Świętego Mikołaja, Łódź zachwyca wyjątkowym klimatem świąt. Tu kupicie tradycyjne wędliny, chleby na zakwasie, domowe wypieki czy urocze pierniczki. Wystawcy oferują również wyroby z różnych stron świata. Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy to idealne miejsce na zakup świątecznych prezentów, dekoracji wigilijnych oraz słodyczy: polskich miodów i produktów pszczelich, ale też tureckiej chałwy, bakhlava i sahep.
Toruń, Rynek Staromiejski
27 listopada – 21 grudni
Orkiestry dęte, pokaz cyrkowców – oto co znajdziecie na jarmarku w Toruniu, a do tego karuzela wenecka i diabelskie koło młyńskie. Sprzedaż prowadzona będzie w namiotach pełniących funkcję pawilonów handlowych, gdzie wystawcy oferować będą rękodzieło, ozdoby świąteczne, pamiątki oraz regionalne produkty. Jeśli ktoś z Was zastanawia się czy będą pierniki, niech pozbędzie się wszelkich wątpliwości. Podczas toruńskiego jarmarku kupicie piernikowe serca, domki i ciasteczka na choinkę.
Jedną z atrakcji Jarmarku będą stylizowane wozy drewniane, w których restauratorzy serwować będą zimowe i świąteczne potrawy oraz napoje.
Wrocław, rynek, ulica Świdnicka, ulica Oławska i Plac Solny
13 listopada - 31 grudnia
Wrocławski jarmark wyróżnia się bez wątpienia baśniową scenerią – miasto na kilka tygodni zamienia się w prawdziwą krainę czarów, połyskującą choinkowymi światełkami.
Tu koniecznie trzeba być, żeby spotkać Krasnala Prezentusia i trzy razy potrzeć jego czapaczkę, co gwarantuje spełnienie najskrytszych naszych marzeń. Kolejnym, rozpoznawalnym elementem dekoracji wrocławskich targów jest ogromny wiatrak. Spacerując między stoiskami koniecznie trzeba się posilić gorącą czekoladą Krasnala lub rozgrzewającym ponczem. Trzeba przyznać, że wrocławskie stragany kuszą - piękną biżuterią, drewnianymi aniołkami, ceramicznymi dzwoneczkami czy dekoracjami świątecznymi. A na poprawę humoru masa pierniczków w każdej możliwej odsłonie: pierniki nadziewane, pierniki w polewach, tradycyjny śląski piernik i piernik w lukrze.
Nie zabraknie i śląskiej gorzałki wykonanej z naturalnych składników.
Warszawa, Międzymurze Barbakanu
26 listopada – 6 stycznia
W Warszawie możecie odwiedzić wiele świątecznych jarmarków, gdyż organizują je prawie wszystkie warszawskie galerie handlowe. Jednak największym wydarzeniem w stolicy jest Jarmark Bożonarodzeniowy na Międzymurzu Barbakanu. To wydarzenie od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, którzy tłumnie odwiedzają Stare Miasto.
Na Rynku wokół Pomnika Syrenki na Starówce ponownie pojawiło się lodowisko, na którym można się poślizgać w świątecznej scenerii. Na miłośników małego co nieco czekają prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniczki. Pośród pachnących choinek, aromatu grzanego wina i pomarańczy znajdziecie nieskończoną ilość straganów z mnóstwem świątecznych produktów: od dekoracji bożonarodzeniowych, ciepłych wełnianych skarpet po ręcznie wykonaną biżuterię.
Poznań, Stary Rynek
20 listopada – 26 grudnia 2021
Podczas organizowanego od ponad 40 lat na płycie Starego Rynku w Poznaniu jarmarku (nazywanego Poznańskim Betlejem) zagości ponad 40 wystawców - nie tylko z Polski, ale całej Europy: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Litwy. Nie zabraknie też produktów z tradycyjnego polskiego stołu wigilijnego np. pierników, barszczu z uszkami czy kapusty z grzybami. Warto dodać, że Poznańskie Betlejem to jedyny jarmark, który gości kolekcjonerów i pasjonatów historii – czyli nie lada gratka dla wielbicieli staroci. Jak w pozostałych miastach znajdziecie też stoiska z bombkami choinkowymi, wyrobami z ceramiki oraz drewna.
Na maluchy czekać będą aż dwie karuzele. Natomiast jedną z największych atrakcji Poznańskiego Betlejem jest Christmas Silent Disco. Dzięki założeniu bezprzewodowych słuchawek i jednemu kliknięciu można przenieść się w dostępny tylko sobie nieziemski wymiar świątecznych utworów i oddać się bożonarodzeniowej atmosferze poznańskiego jarmarku.
Kraków, Rynek Główny
26 grudnia – 2 stycznia
W Krakowie jak zwykle będzie tradycyjnie – z małopolskim oscypkiem na grillu i pajdą chleba ze smalcem. Krakowski jarmark bożonarodzeniowy to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. Dla tych co nie wiedzą nadmienimy, że w 2019 r. krakowskie targi znalazły się wśród 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie według rankingu portalu Travelist i wciąż cieszą się powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów. Sprzedawcy zaprezentują towary w 68 kioskach handlowych. Zagoszczą wystawcy z: Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, jak również biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny oraz ceramikę.
W Krakowie kupimy też ręcznie malowane ozdoby choinkowe i tradycyjne stroiki świąteczne. Spacerując pomiędzy straganami można pochrupać prażone orzechy w karmelu, marcepanowe słodkości lub pierniki w czekoladzie. Nie zapomnijcie o kultowym już grzańcu – który rozgrzeje nawet największych zmarzluchów.