Nowe Cuda Polski wybrane! Koniecznie musicie je odwiedzić

  1. MDA
  2. /
  3. Nowe Cuda Polski wybrane! Koniecznie musicie je...

Szukacie pomysłu na wakacyjne (i nie tylko) wypady? Możecie skorzystać z podpowiedzi czytelników „National Geographic Traveler”.

W plebiscycie Cuda Polski 2024 o miano „nowego cudu” ubiegało 48 nieoczywistych, czasem zupełnie nieznanych miejsc z całego kraju. W ich poszukiwaniu pomogły redakcji magazynu regionalne organizacje turystyczne, lokalni przewodnicy, a także sami mieszkańcy. Laureatów z każdego województwa wyłonili czytelnicy w głosowaniu internetowym (oddano łącznie rekordowe 258 000 głosów). Jak twierdzą organizatorzy, walka o zwycięstwo w wielu regionach toczyła się do samego końca.

A oto zwycięzcy plebiscytu Cuda Polski 2024.

Twierdza Srebrna Góra (Dolnośląskie) jest największą górską fortyfikacją w Europie. „To ciekawa, wielowątkowa historia rozpięta pomiędzy XVIII wiekiem i okresem II wojny światowej, to niesamowite górskie widoki, to miejsce, w którym całe rodziny mogą wyjątkowo ciekawie spędzić czas” – piszą organizatorzy plebiscytu.

 (Kujawsko-Pomorskie) to niezwykły zespół pałacowo-parkowy zbudowany w stylu warszawskiego rokoka. Z okien pałacu i jego tarasu roztacza się malowniczy widok na ogród włoski i Wisłę wraz z jej starorzeczem.

Chełmskie Podziemia Kredowe (Lubelskie) to obiekt wyjątkowy w skali kraju i Europy. Wydobycie kredy do celów gospodarczych odbywało się tutaj od średniowiecza do XIX w. Tak powstał labirynt podziemnych korytarzy, które ciągną się pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach.

Park Dworski w Iłowej (Lubuskie) zwyciężył już w plebiscycie na najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne zielone miejsce w Lubuskiem. W parku znajdują się ogrody: różany, japoński (utworzony z inicjatywy Friedricha von Hochberga był pierwszym w Europie) i chiński oraz angielski.

Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej (Łódzkie) posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale.

Okazałe ruiny średniowiecznego Zamku w Muszynie (Małopolskie) przyciągają nie tylko amatorów historii. Miejsce to zaprojektowano tak, żeby mogło zapewniać niezwykle intensywne bodźce pozawzrokowe. To idealna propozycja dla osób szukających relaksu i odprężenia.

Wzgórze Tumskie w Płocku (Mazowieckie) - tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. „To właśnie od tego miejsca najlepiej zacząć spacer po Płocku” – twierdzą organizatorzy plebiscytu. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.

Fabryka Robotów w Mosznej (Opolskie) to dzieło jednego człowieka, fana filmów science-fiction i fantasy – Sebastiana Kucharskiego. W muzeum można podziwiać zbudowane przez niego roboty. Przede wszystkim postaci z filmów sci-fi, z których największe dochodzą do 3,5 m wysokości.

Zamek w Łańcucie (Podkarpackie) jest jedną z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz cennej kolekcji pojazdów konnych. Liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich, ukazują nie tylko wspaniałość kultury i sztuki minionych epok, ale także historię rodu Lubomirskich i ich dziedzictwo.

Bielsko Biała - obraz Kate Lukianova z Pixabay
Zamek w Mosznej - obraz andreas N z Pixabay

Prawosławny skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach (Podlaskie) to pierwsza prawosławna pustelnia w Polsce. Miejsce wyjątkowe, chronione przez malownicze rozlewiska Narwi. Jego założycielem i opiekunem był charyzmatyczny ojciec Gabriel.

Bory Tucholskie (Pomorskie) to nazwa parku narodowego oraz popularnego wśród turystów regionu. Są jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Przyciągają nie tylko walorami przyrodniczymi, ale też mieszanką kultur – Borowiaków Tucholskich, Kaszubów i Kociewiaków.

Bielsko-Biała (Śląskie) to według Filipa Springera „najfajniejsze miasto w Polsce”. „W unikatowym wielobarwnym wzorze pojawiają się dwa dominujące motywy: przepleciona krętą nicią rzeki Białej historia dwóch kiedyś odrębnych miast” – czytamy w „National Geographic Traveler”.

Wiślica (Świętokrzyskie) jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu i jednocześnie kolebką polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po czterech latach prac modernizacyjnych, można zwiedzać Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, kuszące unikatowym podziemnym szlakiem łączącym najcenniejsze wiślickie skarby.

Lidzbark Warmiński (Warmińsko-Mazurskie) jest nazywany Perłą Warmii (do XIX wieku był jej stolicą). Miasto dąży do tego, aby stać się uzdrowiskiem. Goście już dziś mogą korzystać ze źródeł termalnych, zażywać kąpieli w Termach Warmińskich oraz odwiedzać tężnie. W centrum miasta znajduje się średniowieczny zamek.

Bory Tucholskie - obraz Jerzy Górecki z Pixabay
Zamek w Łańcucie - obraz Mariusz z Pixabay

Pyzdry (Wielkopolskie) to „urokliwe małe miasteczko, które rozłożyło się na wysokim brzegu Warty”. Swego czasu było jednym z najważniejszych w Wielkopolsce. Zapisało się też na kartach historii w czasach zaborów, kiedy stało się najdalej wysuniętym na zachód miastem pod władzą rosyjskich carów. 

Darłowo (Zachodniopomorskie) to urocze miasteczko nad Bałtykiem. Znane głównie z pięknych plaż i malowniczych widoków, przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy. W centrum miasta znajduje się średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich.

Podejmiecie to wyzwanie?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej