Przewodniki pełne ciekawostek

  1. MDA
  2. /
  3. Przewodniki pełne ciekawostek

Tatry, Podhale, Bałtyk, Kraków, Mazury i Warmia - rozrosła się lista „przewodników dla dużych i małych” Wydawnictwa Literackiego. Może nie są one typowe i wyjątkowo poręczne, ale z pewnością uprzyjemnią wasze rodzinne podróże.

To książki bazujące na ciekawostkach z opisywanych regionów lub miast, które są atrakcyjnie zilustrowane. Pozwalają spojrzeć na miejsce podróży z nieco innej perspektywy, co bywa bezcenne!

Archiwum UMWM-Widok na Tatry
Archiwum UMWM-Schronisko Hala Kondratowa

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to spisane przez dziennikarkę radiową, autorkę książek dla dzieci i tłumaczkę, Barbarę Gawryluk kompendium wiedzy o najsłynniejszych polskich górach. Pełno w nim anegdot, cennych informacji, porad i przestróg. „Spotkacie w niej wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów…” – kusi wydawca. Współautorami książki są: Paweł Skawiński - leśnik, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski i wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz autor ilustracji - Adam Pękalski.

Przy pracy nad książką „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych” Barbarę Gawryluk i Pawła Skawińskiego wsparła ilustracjami Ola Krzanowska. Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? W jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci? – to tylko część pytań, odpowiedzi na które znajdziecie w tym przewodniku.

To może teraz skok nad „Bałtyk”? Autorem kolejnego przewodnika jest Jan Wilkanowski - przewodnik, nauczyciel WF-u i biologii, wodniak-kajakarz, żeglarz oraz miłośnik szant. Za stronę graficzną i tej książki odpowiada Aleksandra Krzanowska. „Zapraszamy nad Bałtyk - najmłodsze, najsłodsze i najpłytsze morze na świecie! Poznacie jego mieszkańców - tych dawnych i tych współczesnych. Dowiecie się o pewnej Celebrytce, która od mola w Sopocie wolała plażę w Krynicy Morskiej. Skosztujecie kaszëbskô malëne. Spotkacie mistrzynię morskiego kamuflażu. I nauczycie się rozróżniać łzy królowej Juraty od zwykłych nadmorskich kamyków” – nie mówcie, że nie dacie się skusić.

Obraz Jerzy Górecki z Pixabay
Obraz Dagmara Owsiejczyk z Pixabay

Ten sam duet autorski firmuje książkę „Mazury, Warmia i okolice. Przewodnik dla dużych i małych”. Gdzie statki pływają po trawie? Gdzie mieszka najwięcej bocianów w Polsce? Jak wygląda wybuchowe jezioro? Gdzie szukać zaginionej komnaty, a gdzie mazurskiej piramidy? Czy na Mazurach można jeździć na nartach? Gdzie raki zimują? Dlaczego Giżycko nazwano żeglarską stolicą Polski? Gdzie szukać władcy pierścieni? – odpowiedzi na te pytania to zaledwie ułamek wiedzy o Warmii i Mazurach, które znajdziecie w przewodniku.

Powracamy do Krakowa i krakowskiej autorki Barbary Gawryluk. To ona, wraz z przewodniczką Łucją Malec-Kornajew (znaną jako Detektywka Fishka) napisała książkę „Kraków. Przewodnik dla dużych i małych”, którą zilustrował Przemysław Liput. Czy można po mieście polskich królów oprowadzić w sposób niekonwencjonalny? Oczywiście!  Gdzie w Krakowie zobaczysz grób wampirzycy? Kim był Ferdynand Wspaniały? Jaka legenda wiąże się z krakowskimi gołębiami? Ile osób potrzeba do rozbujania wawelskiego dzwonu? Gdzie najlepiej słuchać hejnału? Do kogo należały Błonia? Kto zaprojektował pomnik Dżoka i co ma wspólnego ze Smokiem Wawelskim? – po raz kolejny ciekawe pytania są pretekstem do snucia ciekawych opowieści.

Te przewodniki świetnie sprawdzą się zarówno jako przygotowanie/wprowadzenie do wyjazdu, w jego trakcie, a także jako forma podsumowania pobytu. Sprawią też, że dzieci rzadziej będą w drodze pytały: A daleko jeszcze?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej