Wszystkim zapewne kojarzy się z pędzącym na rowerze Ojcem Mateuszem i jego detektywistycznymi perypetiami. Czy natomiast ktoś z Was wie, że Sandomierz, podobnie jak Rzym jest położony na siedmiu wzgórzach i właśnie dlatego nazywany jest „małym Rzymem”?. Nie da się ukryć, że Sandomierz to też miasto miłości! Telewizja CNN uznała, że to idealne miejsce do spędzenia sielskiego i romantycznego wypoczynku.
Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania tego magicznego, przepełnionego historią i pełnego niespodzianek miasta.
Pierwsze wzmianki o Sandomierzu pojawiły się w zapisach Kroniki Galla Anonima. Swoje powstanie zawdzięcza przede wszystkim położeniu na granicy Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej, co stanowiło doskonały szlak komunikacyjny.
Sandomierz najlepiej zacząć odkrywać od Bramy Opatowskiej, która stanowi doskonały punkt widokowy. Po wejściu po 130 stopniach możecie z niej podziwiać panoramę miasta i okoliczne atrakcje turystyczne. Tuż przy Bramie znajduje się Kościół św. Ducha, który wraz z zabudowaniami dawnego szpitala tworzył zespół klasztorny zwany Duchakami.
Idąc ulicą Opatowską dojdziecie do serca Sandomierza, czyli Rynku. Jest on trochę nietypowy, bo pochyły - różnica wysokości wynosi 15 m. Dookoła znajdują się przepiękne kamienicami z centralnie ułożonym gotyckim Ratuszem. Na jego najstarszej części, czyli ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny. Ratusz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce i stanowi niejako wizytówką Sandomierza.
W pobliży rynku, między kamienicami mieści się Ucho Igielne (Furta Dominikańska). Jest to jedyna istniejąca furta w murach obronnych Sandomierza.
Zamek Królewski to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Sandomierza. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, kilkukrotnie niszczony i ponownie odbudowywany. Obecnie w ocalałej i wyremontowanej części mieści się Muzeum Okręgowe.
Jeśli chcecie zobaczyć zasuszone stopy słonia, ząb mamuta, fajkę Mickiewicza lub rękawiczki królowej Jadwigi koniecznie musicie zajrzeć do Muzeum Diecezjalnego mieszczącego się w gotyckim Domu Długosza. Jego zbiory są niezwykle zróżnicowane i cenne.
Jedną z atrakcji przyrodniczych Sandomierza jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Spacerując po niespełna pół kilometrowym dnie wąwozu zobaczycie ściany wysokie na 10 metrów porośnięte m.in. przez lipy, klony, akacje, czy wiązy, a nad głowami ukaże się wam istny baldachim z liści. Niesamowite wrażenie robią też fantazyjne korzenie drzew wyrastające ze ścian wąwozu.
„Sandomierskie lochy” to jedna z podziemnych atrakcji turystycznych Sandomierza. Podziemna Trasa Turystyczna mierzy obecnie 470 metrów, a najniżej położona komora znajduje się na głębokości 12 metrów. Trasa znajduje się pod Starym Miastem. Podziemia powstawały prawdopodobnie od XIV wieku i w czasie intensywnego handlu wykorzystywano je na magazyny.
Wizyta w Sandomierzu to dla koneserów wina prawdziwa gratka. Sandomierski Szlak Winiarski stanowi ważniejszą z atrakcji tego regionu. Rozciąga się wśród malowniczych terenów Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Można tu zwiedzić winnice i piwnice winiarskie, zgłębić tajniki wytwarzania wina i uprawy winorośli, a także co najważniejsze skosztować różnych rodzajów win. Jakby tego było mało, przy winnicy można zamieszkać! Kilka z nich oferuje turystom noclegi. Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać do wizyty w Sandomierzu?