1. MDA
  2. /
  3. Sandomierz – miasto nie tylko Ojca Mateusza

Wszystkim zapewne kojarzy się z pędzącym na rowerze Ojcem Mateuszem i jego detektywistycznymi perypetiami. Czy natomiast ktoś z Was wie, że Sandomierz, podobnie jak Rzym jest położony na siedmiu wzgórzach i właśnie dlatego nazywany jest „małym Rzymem”?. Nie da się ukryć, że Sandomierz to też miasto miłości! Telewizja CNN uznała, że to idealne miejsce do spędzenia sielskiego i romantycznego wypoczynku.

Zapraszamy Was do wspólnego odkrywania tego magicznego, przepełnionego historią i pełnego niespodzianek miasta.

Pierwsze wzmianki o Sandomierzu pojawiły się w zapisach Kroniki Galla Anonima. Swoje powstanie zawdzięcza przede wszystkim położeniu na granicy Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej, co stanowiło doskonały szlak komunikacyjny.

Sandomierz najlepiej zacząć odkrywać od Bramy Opatowskiej, która stanowi doskonały punkt widokowy. Po wejściu po 130 stopniach możecie z niej podziwiać panoramę miasta i okoliczne atrakcje turystyczne. Tuż przy Bramie znajduje się Kościół św. Ducha, który wraz z zabudowaniami dawnego szpitala tworzył zespół klasztorny zwany Duchakami.

Idąc ulicą Opatowską dojdziecie do serca Sandomierza, czyli Rynku. Jest on trochę nietypowy, bo pochyły - różnica wysokości wynosi 15 m. Dookoła znajdują się przepiękne kamienicami z centralnie ułożonym gotyckim Ratuszem. Na jego najstarszej części, czyli ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny. Ratusz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce i stanowi niejako wizytówką Sandomierza.

W pobliży rynku, między kamienicami mieści się Ucho Igielne (Furta Dominikańska). Jest to jedyna istniejąca furta w murach obronnych Sandomierza.

Zamek Królewski to kolejny obowiązkowy punkt na mapie Sandomierza. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, kilkukrotnie niszczony i ponownie odbudowywany. Obecnie w ocalałej i wyremontowanej części mieści się Muzeum Okręgowe.

Jeśli chcecie zobaczyć zasuszone stopy słonia, ząb mamuta, fajkę Mickiewicza lub rękawiczki królowej Jadwigi koniecznie musicie zajrzeć do Muzeum Diecezjalnego mieszczącego się w gotyckim Domu Długosza. Jego zbiory są niezwykle zróżnicowane i cenne.

Jedną z atrakcji przyrodniczych Sandomierza jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Spacerując po niespełna pół kilometrowym dnie wąwozu zobaczycie ściany wysokie na 10 metrów porośnięte m.in. przez lipy, klony, akacje, czy wiązy, a nad głowami ukaże się wam istny baldachim z liści. Niesamowite wrażenie robią też fantazyjne korzenie drzew wyrastające ze ścian wąwozu.

„Sandomierskie lochy” to jedna z podziemnych atrakcji turystycznych Sandomierza. Podziemna Trasa Turystyczna mierzy obecnie 470 metrów, a najniżej położona komora znajduje się na głębokości 12 metrów. Trasa znajduje się pod Starym Miastem. Podziemia powstawały prawdopodobnie od XIV wieku i w czasie intensywnego handlu wykorzystywano je na magazyny.

Wizyta w Sandomierzu to dla koneserów wina prawdziwa gratka. Sandomierski Szlak Winiarski stanowi ważniejszą z atrakcji tego regionu. Rozciąga się wśród malowniczych terenów Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Można tu zwiedzić winnice i piwnice winiarskie, zgłębić tajniki wytwarzania wina i uprawy winorośli, a także co najważniejsze skosztować różnych rodzajów win. Jakby tego było mało, przy winnicy można zamieszkać! Kilka z nich oferuje turystom noclegi. Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać do wizyty w Sandomierzu?

CZY WIESZ, ŻE...
Miasto posiada dokument lokacyjny z 1286 roku nadany przez księcia krakowskiego i sandomierskiego - Leszka Czarnego.
W 1962 roku podczas badań archeologicznych odkopano szachy z XI lub XII wieku, wykonane z rogu jelenia. Szachy te należą do najstarszych w Europie.
Codziennie z wieży ratuszowej powstałej w 1349 roku rozbrzmiewa hejnał.
Ziemia sandomierska to jedyne miejsce na ziemi, gdzie wydobywa się Kamień Pasiasty. Nazywany jest także polskim diamentem, czy inaczej kamieniem optymizmu. Dawniej uważany za magiczny amulet, który miał zapewnić spokój i dobrobyt.
Niedaleko rynku znajduje się zbrojownia rycerska Chorągwi Ziemi Sandomierskiej. Można w niej nie tylko zobaczyć, ale także przymierzyć zbroje rycerskie i suknie księżniczek. Wizyta w tym miejscu to istna podróż w czasie!
W Sandomierzu, między Rynkiem a zamkiem stanął osobliwy pomnik – wielki pierścionek ze słynnym kamieniem pasiastym. Wykonany jest ze stali i waży 80 kg, przy czym samo oczko to 30 kg.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej