Francuzi i Hiszpanie nie święcą pokarmów, Niemcy rozpalają święty ogień, Bułgarzy organizują bitwy na jajka, a Węgrzy mają odpowiednik naszego śmigusa-dyngusa. Poznajcie zwyczaje towarzyszące Świętom Wielkiej Nocy w kolejnych europejskich państwach.
We Francji nie ma święcenia pokarmów, śniadania wielkanocnego i śmigusa-dyngusa, a dzwony kościelne nie biją od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej. Świętowanie zaczyna się w niedzielę w porze obiadowej od poszukiwania czekoladowych jajek i zajączków. Według legendy to pielgrzymujące w tym okresie do Rzymu dzwony (nie biją, bo ich po prostu nie ma) mają wracając rozrzucać słodkości, choć na wschodzie Francji (w pobliżu Niemiec) smakołyki roznoszą już zające. W Wielkanoc Francuzi najchętniej jadają jagnięcinę (często zapiekaną z fasolką szparagową) i dania z jajek. A na deser ciasto czekoladowe lub truskawkowe. W Alzacji popularne jest ciasto w kształcie baranka, nazywane Osterlammele lub Lamele. W miejscowości Crest w regionie Auvergne-Rhône-Alpes jada się cytrynowy placek dekorowany ozdobami w kształcie jajek i kur.
Ważnym elementem bułgarskich świąt są kolorowe (z przewagą czerwieni, która symbolizuje krew Chrystusa) jajka. Bułgarzy dekorują je w Wielki Czwartek, a kto nie zdąży – w Wielką Sobotę. Jajkami wymieniają się podczas rodzinnych spotkań jeszcze przez kilka dni po Wielkiejnocy. Popularne są też bitwy na jajka. Jedna osoba trzyma jajko, a druga od góry uderza w nie - zależnie od prośby - “głową” lub “tyłkiem”. Wygrywa osoba, której jajko przetrwa takie starcie. Podczas Wielkanocy Bułgarzy zajadają się kozunakami. To wypiek - pomiędzy drożdżówką, a słodkim chlebem - symbolizujący ciało Chrystusa. Ciasto formuje się tak, by w rogach można było ustawić pisanki.
Rozpalenie świętego ognia w nocy z soboty na Niedzielę Wielkanocną jest ważnym wydarzeniem dla chrześcijan w Niemczech. W wielu miastach i gminach tej nocy chłopcy zbierają drewno, a następnie układają je w stosy razem z chrustem. W północnej Hesji i we wschodniej Westfalii ogromne ogniste koła wielkanocne są spychane ze wzgórz w doliny. Niemcy zapalają też świece wielkanocne, symbolizujące triumf Chrystusa nad śmiercią.
Węgrzy święcą pokarmy w Niedzielę Wielkanocną. Podczas porannej mszy księża błogosławią talerze albo koszyki z szynką, jagnięciną, chrzanem, jajkami, kołaczem, a często także winem. Odpowiednikiem naszego śmigusa-dyngusa jest na Węgrzech zwyczaj locsolás. Ważnym pokarmem na wielkanocnym stole jest húsvéti kalács, czyli pleciony chleb drożdżowy, ozdabiany jajkami. Węgrzy zajadają się też szynką wielkanocną, marynowaną w specjalnych przyprawach i wędzoną, a także kluskami z jajkiem. Kolejna, podobna do naszej tradycja to kraszowanie jajek, czyli malowanie i zdobienie skorupek jaj.
Hiszpanie nie malują pisanek i nie święcą pokarmów. Wielkanoc obchodzą za to przez cały Święty Tydzień, jak go nazywają, czyli od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnej. Każdego dnia miasta przemierzają procesje, organizowane przez bractwa religijne Cofradías. Najtrudniejsza rola w procesji należy do costaleros, czyli mężczyzn niosących na barkach ogromną platformę (pasos), na której znajdują się figury Chrystusa, Matki Boskiej i scen pasyjnych. W el Domingo de Resurrección w Almadén de la Plata w różnych miejscach umieszczane są szmaciane i słomiane lalki, zwane Judaszami. Pod koniec uroczystości zostają one zniszczone, a ich kawałki wyrzucone w powietrze. W Castilblanco de los Arroyos podobne kukły te są podpalane. W Verges w Katalonii w Niedzielę Wielkanocną odbywa się „taniec śmierci” (la dansa de la mort). Dwoje dorosłych i troje dzieci, przebranych na kościotrupy, tańczy w rytm bębna. W Murcii wybrana osoba ucztuje i opowiada historię Ostatniej Wieczerzy (La Última Cena), noszona na ramionach przez grupę śmiałków. Po procesji mężczyźni niosący stół zjadają razem uroczysty posiłek. W Cuenca co roku odbywa się festiwal Tydzień Muzyki Religijnej (La Semana de Música Religiosa), jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Hiszpanii. Codziennie przez cały Wielki Tydzień w zabytkowych budynkach i katedrach organizowane są koncerty.
Miłego świętowania!