Blog podróżniczy – jak zacząć?

  1. MDA
  2. /
  3. Blog podróżniczy – jak zacząć?

Autor: Ewelina Gac

Do tej pory mieszkała w sześciu krajach, a każda podróż nauczyła ją wiele o innych i o sobie samej. Napisała o tym książkę „Opowieści z końca świata”. Prowadzi również blog podróżniczy wposzukiwaniu.pl. Ewelina Gac - na naszą prośbę podpowiada, czym tak naprawdę jest blogowanie i od czego zacząć.

Chyba każdy, kto uwielbia podróże, choć raz w życiu zadał sobie pytanie: czy założyć bloga? Dlatego opowiem Wam jak i o czym pisać i dam kilka wskazówek, biorąc pod uwagę moje siedmioletnie doświadczenie.

Jak założyć blog podróżniczy?

Przy zakładaniu bloga trzeba wybrać jego nazwę, domenę i tematykę wpisów. Pierwszego bloga założyłam na bezpłatnej domenie, żeby zobaczyć, czy będę miała ochotę go w ogóle prowadzić (dla niewtajemniczonych - domena to adres bloga). I moim zdaniem warto sobie zrobić taki test, choćby na trzy miesiące.

Poza wyborem domeny, w przypadku swojego miejsca w sieci trzeba wybrać hosting.

A po wszystkim wybrać szablon, czyli układ bloga - ja i wielu blogerów korzystamy z aplikacji WordPress, której można używać bezpłatnie.

Jak prowadzić blog podróżniczy?

Niektórzy planują wszystkie wpisy w kalendarzu i ja tak czasem robię. Jednak nie zawsze, bo wychodzę z założenia, że prowadzenie bloga podróżniczego, jak i podróże same w sobie, mają być po prostu przyjemnością. Oczywiście, że są zasady, według których prowadzę bloga. Przy dodawaniu zdjęć wszystkie optymalizuję (pomniejszam), a artykuły odzwierciedlają moje zdanie. Dla przykładu, nie piszę o rzeczach, których nie używam, bo szanuję swoich czytelników.

Poza tym, bloga podzieliłam na kilka kategorii, które z kolei dzielą się na kilka podkategorii.
Na przykład - Grecja to kategoria, która dzieli się na kilka innych: Półwysep Peloponez, Kreta, Ateny i tak dalej.

Może wydaje Ci się to skomplikowane, ale uwierz mi - krok po kroku powinno się udać.

O czym pisać na blogu podróżniczym?

Blogów o podróżach w Internecie znajdziemy kilka tysięcy. Możemy pisać o atrakcjach, o naszych doświadczeniach, możemy radzić innym, jak podróżować. Możemy wybrać jeden kraj lub temat, np. niskobudżetowe podróże, czy środek lokomocji - rower czy busik. Wszystko zależy od tego, dla kogo piszesz. Pamiętaj, że to Twoje miejsce w sieci i to Ty tworzysz te treści. 

Sama piszę nie tylko o podróżach, ale też o życiu za granicą, ekonomii czy wycieczkach
z kotem. Czasem wrzucę przepis, np. na kawę po turecku. Jednak bazą tego wszystkiego są podróże.

Blog podróżniczy - aparat

Wiem, że wiele osób zastanawia się, jakim aparatem robić zdjęcia na bloga. Owszem, warto zainwestować w porządny sprzęt, jeśli lubimy robić zdjęcia. Nie wiem, czy jestem odpowiednią osobą do takich porad, ale moim zdaniem zakup kosmicznie drogiego aparatu może poczekać. Poza sytuacją, jeśli planujesz rozwijać się jako fotograf - wtedy dobrze zacząć od jakościowych zdjęć. Ja przez rok zdjęcia robiłam telefonem - te z USA w większości są robione smartfonem, a kilka osób pytało, jaki to aparat.

Cel prowadzenia bloga podróżniczego

Zostawiłam to na koniec, chociaż cel jest niezwykle istotny. Blog podróżniczy „W poszukiwaniu końca świata” powstał, kiedy mieszkałam za granicą i chciałam dzielić się swoimi doświadczeniami. Takimi, których nie mogłam znaleźć w Internecie, czyli najczęściej problemowymi. Z czasem blog ewoluował. Jednak nie zakładałam go z myślą, że będę miała setki tysięcy czytelników, ani tym bardziej - z myślą o pieniądzach.

Zarobki na blogu podróżniczym

Wiele osób wierzy, że zakładając bloga będzie zarabiać kokosy w Internecie. Wiele razy pisałam o tym, że to nie jest takie łatwe, a prowadzenie bloga kosztuje masę czasu. To temat rzeka, składający się z wielu czynników. Dodam jedynie, że obecnie pieniądze są o wiele ważniejsze niż siedem lat temu (albo ja tak to widzę) i dlatego osób chcących zarabiać na blogowaniu jest o wiele więcej. A niestety, im większa podaż, tym więcej osób konkuruje… ceną. A konkurencja cenowa jeszcze nikomu nie pomogła, nie licząc zadowolonych kupujących.

Najważniejsza rzecz w prowadzeniu bloga

Jeśli miałabym Ci poradzić jedną rzecz, to przy prowadzeniu bloga… jak najmniej patrz na innych. Wtedy blog podróżniczy będzie częścią Ciebie i to tym przyciągniesz do siebie czytelników. Jeśli nawet w sieci jest wiele blogów o podróżach z dzieckiem - to absolutnie nie znaczy, że Ty nie możesz o tym pisać. Sama rzadko czytam blogi, ale jest kilka osób, których porady sobie cenię i chociaż nie znajdują się we wszystkich rankingach, to oni budzą moje zaufanie. A to jest moim zdaniem najważniejsze.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej