Do Gdańska – na zawsze lub choć na weekend!

  1. MDA
  2. /
  3. Do Gdańska – na zawsze lub choć...

Niewiele jest miast w Polsce, do których byłbym skłonny przeprowadzić się z Krakowa. A pierwsze miejsce na tej wyjątkowo krótkiej liście zajmuje Gdańsk. To także wspaniałe miejsce na weekendowy wypad z rodziną lub znajomymi.

Położone malowniczo nad Zatoką Gdańską u ujścia Motławy jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Centrum życia w Gdańsku był kiedyś Długi Targ. I w pewnym sensie nim pozostał, bo w jego okolicy, idąc od ul. Szerokiej, można obejrzeć mnóstwo najważniejszych atrakcji: Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bramę Wyżynną i Złotą Bramę, Jarmark św. Dominika, Galerię Starych Zabawek, Muzeum Gdańska i Muzeum Bursztynu, Basztę Browarną i Bramę Krowią, Spichlerz Gdański i Statek Czarna Perła, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i nową zabudowę Wyspy Spichrzów, Bramę Mariacką i Zielony Most…

W ostatniej dekadzie w Gdańsku powstały dwie wielkie i ważne instytucje. Pierwszą z nich jest monumentalne Europejskie Centrum Solidarności z wystawą stałą poświęconą dziejom Solidarności, ale tak naprawdę opowiadającą w pigułce o życiu w PRL-u. Zajmuje ona jednak zaledwie część malowniczo położonego z widokiem na gdańskie żurawie budynku. Program działalności ECS wykracza bowiem zdecydowanie poza profil muzealny. Drugie nowe ważne miejsce na mapie Gdańska to Muzeum II Wojny Światowej, upowszechniające wiedzę o wydarzeniach wojennych oraz pielęgnujące pamięć o ofiarach i bohaterach. Na zwiedzenie obu tych miejsce zarezerwujcie sobie więcej czasu, bo naprawdę warto.

Podobnie, jak wstąpić choć na chwilę na Westerplatte, miejsce, od ostrzału którego rozpoczęła się II wojna światowa. Macie jeszcze trochę czasu? Koniecznie wybierzcie się zobaczyć latarnię morską, jedną z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Znajduje się naprzeciwko Westerplatte.

W okolicy znajdziecie też miejsce na spokojniejszy spacer, na przykład molo w Brzeźnie albo plażę w Jelitkowie. A jeśli chcecie spojrzeć na Gdańsk z góry, to warto wspiąć się na Górę Gradową, z której rozpościera się wspaniała panorama.

Jesteście miłośnikami architektury sakralnej?

Polecam odwiedzenia Archikatedry Oliwskiej z największymi w Polsce organami. Tuż obok znajduje się Park Oliwski, a w nim m.in.: Groty Szeptów, wodospad, Ogród Japoński, bukowa aleja, Pałac Opatów i Palmiarnia. Interesuje was architektura obronna? Musicie odwiedzić Twierdzę Wisłoujście.

Lubicie zwiedzać na rowerach?

Będziecie mieli w czym wybierać: trasa rowerowa znad morza do Parku Oliwskiego, Gdańska Pętla, Pętla Złotej Karczmy, Letnicka Pętla, Pętla po Brzeźnie… W zależności od tego, ile macie czasu i co chcielibyście zobaczyć, z pewnością wybierzecie trasę dla siebie.

Szukacie atrakcji dla dzieci?

Powinniście odwiedzić ZOO w Gdańsku (nie będę wyliczał wszystkich zwierzaków, jakie tam zobaczycie, bo miejsca by zabrakło) oraz Papugarnię. Do spaceru z dziećmi sprawdzi się też świetnie trasa śladem gdańskich lwów. Wyruszając na szlak lwa Heweliona, poznacie najciekawsze miejsca i atrakcje Gdańska, bo brązowe lwy umieszczono właśnie przy nich.

Jak widać, atrakcji w Gdańsku i okolicach znajdziecie mnóstwo. I weekend będzie za krótki, żeby je wszystkie zwiedzić. A przecież w pobliżu są jeszcze Gdynia i Sopot…

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej