Do zobaczenia na szopkowym szlaku

  1. MDA
  2. /
  3. Do zobaczenia na szopkowym szlaku

Kraków – jak powszechnie wiadomo - można zwiedzać na 1000 sposobów. W grudniu i styczniu od kilku lat pojawia się 1001: szlakiem szopek krakowskich.

To wspaniały pretekst, aby wybrać się do ścisłego centrum Krakowa i spędzić na świeżym powietrzy dwie, trzy godziny. Wszystko zależy od tempa naszego wędrowania, ilości zachwytów przy każdej szopce oraz tego, ile z nich zechcemy zobaczyć.

Bo każda szopka to małe (lub nieco większe) dzieło sztuki. Są w nich oczywiście elementy stałe i niezmienne, jak obecność Świętej Rodziny, czy krakowskiej architektury, ale wiele zależy od pomysłowości i kreatywności autorów. Warto więc potraktować każdą indywidualnie, przyjrzeć się jej uważnie, poszukać elementów, które wyróżniają ją spomiędzy innych. Bo autorzy często starają się przemycić w szopkach prywatne opowieści albo wręcz przeciwnie – postaci znane wszystkim, choć niekoniecznie z szopką od razu kojarzone.

W tym roku na ulicach Krakowa stanie blisko 40 szopek. Część z nich w indywidualnych, podświetlanych gablotach, część w witrynach sklepów lub innych instytucji. Na stronie wokolszopki.pl znajdziecie przewodnik, a w nim mapkę oraz opisy poszczególnych szopek. Wystarczy ściągnąć go na telefon i w drogę.

archiwum UMWM, Szopki krakowskie
archiwum UMWM, Szopki krakowskie

Wersja minimum to spacer wokół Rynku Głównego (jeśli wybierzecie się jeszcze w grudniu, to możecie go połączyć z odwiedzeniem jarmarku bożonarodzeniowego). Szopki znajdziecie przy Wieży Ratuszowej, w witrynie Empiku (Rynek Główny 23), w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20), w Restauracji Szara Gęś (Rynek Główny 17), w Restauracji Wesele (Rynek Główny 10) i w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 36). Jeśli wybieracie tę wersję spaceru, sprawdźcie najpierw koniecznie, w które dni czynna jest tegoroczna, pokonkursowa wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, głównej siedzibie Muzeum Krakowa (Rynek Główny 35). Szopki znajdziecie także na wystawie stałej w Krzysztoforach, a do jednej z nich będziecie nawet mogli wejść.

Jak wspominałem, to jedynie wersja minimum, bo szopek jest znacznie więcej. W zależności więc od tego, z której strony do Rynku zmierzacie, albo gdzie wybieracie się potem, możecie poszukać na trasie kolejnych atrakcji.

Plac Jana Matejki, Hotel Indigo (ul. św. Filipa 18), Księgarnia Pod Globusem (ul. Długa 1), Planty u wylotu ul. Sławkowskiej, Barbakan, Narodowy Bank Polski (ul. Basztowa 20), Planty przed Collegium Novum UJ, Główna Księgarnia Naukowe (ul. Podwale 6), Radisson Blu Hotel (ul. Straszewskiego 17), sklep firmowy Suempol (ul. Karmelicka 7), Bank Spółdzielczy Rzemiosła (ul. Dunajewskiego 7), Hotel Mercure (ul. Pawia 18b) – to kolejne miejsca na Plantach lub ciut poza ich granicami, które warto odwiedzić.

Potem znów można powrócić w obręb Plant, bo kolejne szopki stoją na: placu Świętego Ducha, w witrynie Restauracji Kogel Mogel (ul. Sienna 12), na Plantach u zbiegu ulic Siennej i Świętego Krzyża, na placu św. Marii Magdaleny, w Restauracji Fiorentina (ul. Grodzka 63), na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, w witrynie Restauracji Gościnna Chata (ul. Sławkowska 10) oraz na wystawie Restauracji w Starej Kuchni (ul. św. Tomasza 8) i placu Szczepańskim.

archiwum UMWM, Szopki krakowskie
archiwum UMWM, Szopki krakowskie

Możemy się również skierować nad Wisłę, do punktu InfoKraków (ul. Powiśle 11), antykwariatu Abecadło (ul. Kościuszki 18), Domu Handlowego Jubilat (al. Krasińskiego 1), czy Hotelu Kossak (pl. Kossaka 1).

Szopki, jak co roku wywędrowały też poza ścisłe centrum Krakowa. Zobaczycie je także w Unity Tower przy rondzie Mogilskim (ul. Lubomirskiego 20), przed Muzeum Nowej Huty (os. Centrum D 1), na Grzegórzkach (al. Daszyńskiego), w Hotelu Galaxy (ul. Gęsia 22 a), w Galerii Kazimierz (ul. Podgórska 34) i na Rynku Podgórskim.

Możecie więc skorzystać z zaproponowanej w spacerowniku trasy lub samemu wybrać, które szopki chcecie zobaczyć. Ważne: część szopek jest opatrzona QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Muzeum Krakowa zapraszają też na przygotowane specjalnie spacery. Ten w święto Trzech Króli, 6 stycznia 2023 roku o godzinie 14.00 poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski (więcej informacji stronie muzeumkrakowa.pl). Zaplanowano też spacery zorganizowane dla poszczególnych grup: dla rodzin (26 grudnia, wejściówki będą dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl) oraz z tłumaczem migowym (10 stycznia).

Do zobaczenia na szopkowym szlaku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej