Dzień Kobiet na świecie

  1. MDA
  2. /
  3. Dzień Kobiet na świecie

Zniżki w sklepach, babski wieczór, a może premia w pracy? Co kraj to obyczaj... Sprawdziliśmy dla Was, jak w innych krajach na świecie świętuje się Dzień Kobiet.

Święto obchodzone jest na pamiątkę strajku w jednej z nowojorskich fabryk w marcu 1908 roku, podczas którego wybuchł pożar, w wyniku czego zginęło 129 pracownic broniących w ten dzień praw wyborczych kobiet oraz godnych warunków pracy.

W kolejnych latach obchody święta nabrały mocno komunistycznego wydźwięku, aby ostatecznie stać się okazją do świętowania i obdarowywania pań kwiatami i drobnymi prezentami.


Wg Wikipedii Dzień Kobiet – oprócz Polski – obchodzony jest w Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech oraz Zambii.

Tulipany, goździki i darmowe zabiegi upiększające

W Portugalii i Rumunii dzień ten świętowany jest wyłącznie w gronie kobiet. To okazja do babskich spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Włosi, jak to Włosi, podobnie jak inne uroczystości również 8 marca obchodzą nadzwyczaj hucznie i głośno. Jego symbolem stała się mimoza, wręczana kobietom z okazji ich dnia. Świętują duże miasta i małe miasteczka, dekorowane już tydzień wcześniej okolicznościowymi plakatami. Tamtejsze kobiety obdarowują się również między sobą, wręczając swoim mamom, siostrom i przyjaciółkom drobne prezenty.

Na Litwie na każdym rogu już w przeddzień święta pojawiają się stoiska z tulipanami. Wietnamczycy tak polubili to święto, że obchodzą je dwa razy do roku: 8 marca oraz 20 października. Najpopularniejszym prezentem w ten dzień jest pęk goździków.

Nie o dniu, lecz o całym miesiącu kobiet można mówić w Armenii. Po upadku Związku Radzieckiego ustalono nowe święto 7 kwietnia – Dzień Piękna i Macierzyństwa. Ze względu na dotychczasową tradycję oraz nową datę, postanowiono wprowadzić aż miesiąc świętowania od 8 marca do 7 kwietnia. ​

Chętnie wybralibyśmy się w ten dzień do Chin, gdzie kobietom należy się z tej okazji pół dnia wolnego w pracy, który mogą spędzić np. w sklepach, oferujących w Dzień Kobiet specjalne zniżki. ​​Równie oryginalnie doceniane są w ten dzień Białorusinki, otrzymując z okazji 8 marca premię. W Izraelu natomiast kobiety obdarowywane są w ten dzień kwiatami i prezentami, a większość salonów kosmetycznych oferuje darmowe zabiegi upiększające.

W Rosji natomiast Panie mają tego dnia wolne - w zasadzie nie tylko Panie, ponieważ 8 marca to dzień wolny od pracy - czas na świętowanie mają więc wszyscy. 

Kobiety mają głos

Trochę inaczej obchodzone jest to święto w Wielkiej Brytanii. Podczas organizowanych w tym dniu spotkań oraz wykładów można się wiele dowiedzieć o prawach kobiet i ich dokonaniach jakimi zapisały się na kartach historii.

W Etiopii, podobnie jak w wielu innych krajach afrykańskich, w których kobiety od dawna walczą o równość, ósmego marca podejmowanych jest wiele inicjatyw mających zwrócić uwagę opinii publicznej na trudną sytuację kobiet i ograniczanie ich praw.

Bez względu na to gdzie i z kim będziecie spędzać ten dzień - życzymy Wam, aby był on wyjątkowy.

Zróbcie w tym dniu coś dla siebie. A może spędźcie ten czas w gronie najbliższych Wam kobiet, dzieląc się między sobą ciepłem, siłą i życzliwością.

Wszystkiego najlepszego.

Zespół MDA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej