Gdzie ciekawie spędzić majówkę?

  1. MDA
  2. /
  3. Gdzie ciekawie spędzić majówkę?

1 i 3 maja wypadają w tym roku odpowiednio w środę i piątek. Trzy dni urlopu sprawią więc, że możemy zrobić sobie wówczas mini wakacje. Można też oczywiście zaplanować krótszy wypad.

Z pogodą w pierwszy majowy weekend bywa w Polsce różnie, więc jeśli stęskniliście się za słońcem, warto zaplanować wyjazd w miejsce, gdzie będziecie mieli zagwarantowaną wysoka temperaturę.

W Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich możecie w tym okresie liczyć na około 36°C, w Omanie - na 34°C , w Meksyku i Egipcie - na 30°C, na Dominikanie - na 28°C, na Seszelach i Malediwach - na 27°C, , na wyspach greckich - na 25°C, w Tunezji i Turcji - na 24°C, na Cyprze - na 23°C, na Wyspach Kanaryjskich, Malcie i w Bułgarii - na 22°C, w Chorwacji - na 20°C.

Jeżeli jednak niekoniecznie zamierzacie wygrzewać się na słońcu, także w Polsce znajdziecie wiele fantastycznych miejscówek na miłe i rodzinne spędzenie majówki.

Jednym z atrakcyjnych miejsc na weekendowy wypad jest Beskid Wyspowy - piękny region położony na Podkarpaciu. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Największe atrakcje to: Babia Góra, Magurski Park Narodowy oraz Beskid Niski. Możemy też zwiedzić okoliczne zamki, wioski i miasteczka, poplażować nad Zalewem Solińskim i posmakować miejscowych przysmaków oraz win.

Archiwum UMWM - widok z Babiej Góry
Archiwum UMWM - Babia Góra

Skalne Miasta to miejsca, które z pewnością bardzo spodobają się dzieciom. Oprócz popularnych Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego (w Górach Stołowych), warto poznać Rezerwat Prządki (w pobliżu Krosna), Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy Głazy Krasnoludków (na terenie gminy Kamienna Góra).

Trójmiasto, Ruchome Wydmy, plaże w Jastrzębiej Górze, biały piasek Białogóry, Promenada Przyjaźni w Mielnie, Klif Orłowski, Przylądek Rozewie, ale także Torpedownia w Babich Dołach, Latarnia Stilo, Jarosławiec, Kołobrzeg, Pobierowo, Rowy, Trzęsacz... - to tylko wybrane z nadmorskich atrakcji. Bez względu na to, czy szukacie spokojnego naturalnego piękna, czy atrakcji kulturalnych i lokalnych przysmaków, z pewnością będziecie zadowoleni.

Mniej znane i nieoczywiste miejsca można znaleźć w okolicy Nowego Sącza. W odległości do 50 km od miasta można znaleźć około 100 naprawdę atrakcyjnych miejsc, w których miło spędzicie czas, zarówno solo, jak i z rodziną, czy grupą przyjaciół. Są wśród nich góry, zamki, muzea, ciekawe miejscowości, ciekawe miejsca do spacerowania i podróżowania rowerem.

Szklarska Poręba jest piękna o każdej porze roku. W okolicy jest wiele szlaków turystycznych, atrakcje dla dzieci i ciekawe formacje skalne. Można tam spędzić wiele dni, a i tak nie zobaczy się wszystkiego. Atrakcje? Hala Szrenicka, ruchomy głaz Chybotek, Kukułcze Skały i Wahadło, taras widokowy Złoty Widok, Wodospad Kamieńczyka, Szrenica, Wysoki Kamień…

Szwajcaria Kaszubska to potoczna nazwa centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Głównym (i jedynym) miastem tego regionu są Kartuzy. Wycieczkę po tym pięknych terenach możecie zacząć od Drogi Kaszubskiej, która prowadzi przez kilka tamtejszych wsi, ukazując podróżnym ich malownicze wioski pełne niepowtarzalnego uroku.

Podczas majówki warto też odwiedzić Beskid Sądecki, a zwłaszcza Wierchomlę. Prowadzą tamtędy liczne szlaki turystyczne, jest Bacówka nad Wierchomlą i niesamowite widoki na Tatry. A w okolicy: Piwniczna-Zdrój, Radziejowa (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego), wieża widokowa Eliaszówka, platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, zamek w Rytrze, Muszyna, Krynica-Zdrój…

Warmia i Mazury to regiony położone w północno-wschodniej Polsce. Wspaniałe miejsca dla każdego, kto lubi turystykę pieszą, rowerową, wędkarstwo, kajakarstwo i żeglarstwo. Atrakcjami są piękne krajobrazy i dzika przyroda.

Jeśli zamierzacie spędzić majówkę na leśnych wycieczkach, to warto wybrać się w Bory Tucholskie. Znajdziecie w nich wiele szlaków do wędrowania, wieżę widokową, jeziora i liczne atrakcje, np. Gród Raciąż na półwyspie jeziora Śpierewnik.

Archiwum UMWM - widok na szczyt gór oraz kaplicę św. Jana w Dolinie Chochołowskiej
Archiwum UMWM - Reliktowa sosna na szczycie Sokolicy

Ciekawym pomysłem na majówkę jest także Kraina Górnej Odry w województwie śląskim. Oprócz miast (Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Racibórz…), można zwiedzić wiele innych, pełnych atrakcji miejsc: Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, wieżę widokową na granicznych meandrach Odry w Zabełkowie, Rezerwat Przyrody Łężczok, Muzeum Ognia w Żorach, czy stacja kolejki wąskotorowej Rudy.

A jeśli nie macie ochoty na dłuższe wypady, warto poszukać atrakcji w najbliższej okolicy. Na przykład – jeśli mieszkacie w województwach małopolskim lub  śląskim - odwiedzić kilka zamków znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd.

Miłej majówki!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej