Jak Sylwester, to tylko… Gdzie spędzić szalonego Sylwestra?

  1. MDA
  2. /
  3. Jak Sylwester, to tylko… Gdzie spędzić szalonego...

Proponujemy kilkanaście atrakcyjnych, europejskich lokalizacji.

Zacznijmy może nie do końca typowo, bo od Holandii. Sylwester w Amsterdamie to: spektakularny festiwal światła z instalacjami w całym mieście oraz tłumy radosnych ludzi na ulicach. A jeśli mróz dopisze, to także łyżwy. Na placu Museumplein (tam odbywa się jarmark świąteczny i zabawa sylwestrowa) od listopada do lutego działa duże lodowisko. A jeśli mróz pokryje kanał 8-centrymentrowym lodem, będzie można przejechać na łyżwach… całe miasto. Rotterdam kusi wyjątkowo efektownymi fajerwerkami, wypuszczanymi ze słynnego Erasmusbrug (most) i łodzi, a Groningen imprezą noworoczną organizowaną co roku od 1918 roku. Kolejną wyjątkową holenderską tradycją jest noworoczna kąpiel w morzu w Lauwersoog.

Hiszpania to wprost wymarzone miejsce do powitania Nowego Roku. Sylwester w Barcelonie to noc pełna kolorów, muzyki i hiszpańskiego temperamentu. Centrum zabawy jest plac Katalonii, ale bardzo popularne są też nocne przyjęcia na Barcelonecie, czyli plaży – w obu miejscach o północy można podziwiać pokazy fajerwerków. Magicznym miejscem na powitanie roku jest też park Güell. Plaza de la Constitución w Maladze zamienia się w noc sylwestrową w ogromną scenę z tysiącami świętujących ludzi, a impreza jest kontynuowana w barach i pubach zabytkowej części miasta lub na plaży. Wiele okazji do świetnej, sylwestrowej zabawy zapewnią ci też Sewilla i Madryt. I pamiętaj: chcesz, aby nadchodzący rok był dla ciebie radosny i pomyślny, musisz zjeść 12 winogron (symbolizujących 12 miesięcy w roku) zanim wybrzmi 12 uderzeń dzwonu zwiastujących północ.

Obraz Patrice Audet z Pixabay
Obraz Phillip Kofler z Pixabay

Wenecja jest wspaniała o każdej porze roku, nic dziwnego, że w tę jedyną, magiczną noc w roku również wygląda przepięknie. Któż nie chciałby popływać nocą gondolą, wziąć udziału w noworocznej imprezie z muzyka na żywo i ulicznymi artystami na placu Świętego Marka i obejrzeć fajerwerków, które jeszcze dodają temu wyjątkowemu miejscu uroku. Sylwester w Mediolanie, stolicy mody i stylu, powinniście spędzić na Plac del Duomo z widokiem na katedrę i monumentalny kościół. I tu czekają na was efektowne fajerwerki.

Wiedeń słynie z balu sylwestrowego w Pałacu Hofburg i tradycyjnie wystawianego o tej porze „Nietoperza” Johanna Straußa. Targi bożonarodzeniowe zmieniają się w noworoczne, a setki tysięcy imprezowiczów od godz. 14 do 2 w nocy przemierzają „sylwestrowy szlak” od centrum przez Plac Ratuszowy do Prateru. Wzdłuż trasy stoją stoiska z ponczem, jedzeniem i łakociami, a szkoły tańca organizują darmowe kursy. W noworoczny poranek obowiązkowym punktem programu jest „śniadanie kacowe” pod Ratuszem. Sylwestra w Salzburgu możecie spędzić na przykład na Residenzplatz  (z muzyką na żywo i jarmarkiem bożonarodzeniowym) lub na uroczystej kolacji z muzyką w Twierdzy Honensalzburg.

Największa impreza sylwestrowa w Niemczech odbywa się przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie. To tam ustawiane są sceny dla muzyki i innych występów, a imprezowicze świętują na ulicy. A potem kluby w całym mieście pełne są ludzi do białego rana. W końcu to jedna z europejskich stolic imprez i clubbingu. 

Edynburg powitanie Nowego Roku trwa nie jeden, ale trzy dni. Festiwal Homnanay zaczyna się procesją z pochodniami, w trakcie jest mnóstwo imprez ulicznych i koncertów plenerowych, w tym Kelidh - tradycyjna impreza celtycka, a w Sylwestra o północy punkt kulminacyjny, czyli pokaz fajerwerków. Kulminacyjnym punktem sylwestrowej nocy w Londynie jest pokaz sztucznych ogni nad Tamizą obok London Eye i Big Bena. Atrakcją (nie tylko tej nocy) jest widok na miasto ze Sky Garden, ogrodu zlokalizowanego na kilku ostatnich poziomach jednego z wieżowców w dzielnicy finansowej krytego ogrodu z odkrytym tarasem widokowym.

Paryż w okresie świąteczno-noworocznym wygląda najpiękniej. Świąteczny klimat, jarmarki bożonarodzeniowe oraz główne place i aleje ozdobione lampkami i innymi dekoracjami robią wrażenie. Jak świętują paryżanie? Zaczynają od kolacji, w domu lub restauracji, potem wybierają się na przedstawienie teatralne albo do jednego ze słynnych paryskich kabaretów. Sylwestrowe odliczanie odbywa się na Polach Elizejskich, od Ogrodu Tuileries po Łuk Triumfalny. Zamiast fajerwerków są pokazy świetlne i muzyczne.

Obraz Patrick z Pixabay
Obraz Patrick z Pixabay

Opcji atrakcyjnego spędzenia Sylwestra jest oczywiści o wiele więcej.

W Budapeszcie centrum sylwestrowej zabawy jest plac Vörösmarty, na którym turyści i lokalni mieszkańcy razem świętują nadejście Nowego Roku. Potem zabawa przenosi się na ulice oraz do barów i restauracji.

Na portugalskiej Maderze temperatura na przełomie roku osiąga nawet 20 ℃, więc jest to świetna opcja dla sylwestrowych zmarzluchów. No i wielbicieli fajerwerków, bo tam właśnie odbywa się jeden z najlepszych pokazów na świecie. Przez ok. 10 minut niebo jaśnieje wszystkimi kolorami tęczy, bo w różnych punktach wyspy w tym samym czasie wybuchają ognie. Najwięcej w stolicy - Funchal.

Jedną z najciekawszych opcji wydaje się spędzenie przełomu roku w islandzkim Reykjaviku. Ponieważ islandczycy wierzą, że tylko spalenie ubiegłorocznych kłopotów gwarantuje, że kolejny rok będzie pomyślny, w całym mieście rozpalają prawdziwe ogniska. A po ulicach krążą śpiewając pieśni ludowe ludzie przebrani za elfy i trolle. O 5 rano wszyscy zmierzają po hot-dogi i do gorących łaźni.

Udanej zabawy, bez względu na wybraną opcję!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej