Jesienna Małopolska kusi kolorami

  1. MDA
  2. /
  3. Jesienna Małopolska kusi kolorami

Wędrowaliście jesienią po Małopolsce? Jeśli nie, to naprawdę dużo macie do nadrobienia. Góry i lasy są oczywiście atrakcyjne również w pozostałych porach roku, ale jesienią nabierają wyjątkowo intensywnych kolorów. Liście buków przebarwiają się na przykład na złoto, a jaworów na żółto, są też rzecz jasna odcienie czerwieni i brązu.

Oczywiście, do jesiennych wędrówek należy się odpowiednio przygotować. Pogoda nie jest zbyt stabilna, a w górach bywa wyjątkowo zmienna. Pamiętajcie więc, żeby sprawdzić prognozę pogody, ubrać się warstwowo, zabezpieczyć buty, wziąć płaszcz przeciwdeszczowy, jedzenie i termos z ciepłym napojem.
Archiwum UMWM, Dolina Mnikowska
Archiwum UMWM, Ojcowski Park Narodowy

Atrakcyjne miejsca do jesiennego wędrowania znajdziecie już pod samym Krakowem, w Ojcowskim Parku Narodowym. Warto na przykład przejść szlakiem ze Złotej Góry do Doliny Sąspowskiej oraz grzbietem Góry Koronnej, skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Doliny Prądnika. Koniecznie musicie też powędrować po liczącym ponad 20 hektarów Parku Krajobrazowym „Dolinki Podkrakowskie”, dolinami: Mnikowską, Będkowską (jest tam najwyższy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wodospad Szum), Kobylańską, Bolechowicką (jedna z najkrótszych, ale i najpiękniejszych, z imponującą Bramą Bolechowicką) i Racławki. Szczególnie polecamy Dolinę Kluczwody - spotkacie tam rzadkie gatunki roślin, niezwykłe formacje skalne i… odetchniecie pełną piersią.

O każdej porze roku dużą atrakcją jest Babiogórski Park Narodowy, a zwłaszcza wędrówka na szczyt Babiej Góry. A ponieważ do wyboru jest kilka szlaków o różnym stopniu trudności, jest ona dostępna dla każdego. Warto się wybrać, chociażby dla roztaczających się ze szczytu spektakularnych widoków na okolicę.

Jeśli szukacie dodatkowych atrakcji, to warto na przykład wpaść do Zamku Tenczyn w Rudnie, jednej z ciekawszych twierdz na szlaku tzw. Orlich Gniazd. Przy okazji możecie przejechać się koleją drezynową w Regulicach.

Na liście poleceń nie może oczywiście zabraknąć Pienin z Trzema Koronami, Sokolicą z widokiem na Tatry czy niezwykle malowniczym przełomem Dunajca. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, którymi można wędrować całymi rodzinami, np. ze Szlachtowej w kierunku Wysokiego Wierchu. Warto też odwiedzić Rezerwat przyrody Biała Woda, w którym zobaczycie oryginalne formy skalne i potoki.

Archiwum UMWM, Dolina Racławki
Archiwum UMWM, Poranna mgła na północnych stokach Leskowca

Zachęcamy też do wędrowania po Beskidach. W Beskidzie Małym polecamy na przykład malowniczy leśny szlak na Leskowiec, na który można wejść z Krzeszowa. Ze szczytu zobaczycie m.in. Babią Górę. Przez piękne lasy wiedzie też trasa na Lubomir, a tym razem u kresu wędrówki czeka na nas Obserwatorium Astronomicznego. Wracając możemy obejrzeć z Kudłaczy zachód słońca.

Jeżeli jesteście zwolennikami turystyki rowerowej, w Małopolsce znajdzie wiele atrakcyjnych tras. Polecamy na przykład tę łączącą Muszynę z Krynicy, biegnącą wzdłuż rzeki Kryniczanki. Będzie to też okazja do odwiedzenia obu miejscowości.

Kuszą też Gorce, zwłaszcza szczyt Magurki z wieżą widokową i Lubań. Atrakcyjny będzie też spacer z Rabki-Zdroju do schroniska PTTK na Maciejowej. Żółtym szlakiem z Ochotnicy Górnej dojdziecie na polaną Przysłop, odwiedzając przy okazji jednego z bardziej kultowych schronisk – Gorczańską Chatę.

Pięknie jest też oczywiście w okolicach Zakopanego. Droga pod Reglami prowadzi przez reglowe dolinki i przełęcze, porośnięte buczynami. Możecie na przykład wybrać się z Doliny Strążyskiej, przez Czerwoną Przełęcz do Doliny Białego i dalej przez Przełęcz Białego do Kalatówek. Częścią Drogi pod Reglami jest Dolina ku Dziurze – trasa spacerowa prowadząca do jaskini Jaskini Dziura.

Archiwum UMWM, Wieża widokowa na Lubaniu
Widok z wieży widokowej na Gorcu
Wielbicielom wspaniałych panoram gorąco polecamy trasę po wieżach widokowych w Małopolsce. Poza wspomnianą już wieżą na Magurkach, znajdziecie je także w Bruśniku, na Grzance, na Ferdlu, na Jaworzu, w Iwkowej (na górze Szpilówka), na Lubaniu, na Gorcu, na Koziarzu, w Krynicy-Zdroju i Mogielicy. Jest też platforma widokowa "Ślimak" w Woli Kroguleckiej.

Z wszystkich roztaczają się piękne widoki na urokliwą, jesienną Małopolskę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej