Kraków na niepogodę

  1. MDA
  2. /
  3. Kraków na niepogodę
W deszczowy dzień nie musicie wcale nudzić się w domu. Krakowska oferta kulturalna jest bardzo szeroka, więc każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie.

W każdą pogodę możecie wybrać się na przykład do krakowskich muzeów, do których jesienią i zimą dostaniecie się bez większych kłopotów i wcześniejszych rezerwacji, bo spada wówczas w mieście ilość turystów.

Na Wawelu bez względu na pogodę zwiedzimy: Skarbiec Koronny i Zbrojownię, wystawę "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie", Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie oraz wystawy „Wawel Zaginiony” i „Wawel Odzyskany”. Są też specjalne trasy zwiedzania: „Wawel – Najcenniejsze”, „Otwórz oczy na Wawel”, „Wawel –  Prywatna Rezydencja Królewska” i „Wawel Koronny”.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do swego Gmach Głównego (al. 3 maja 1), gdzie obejrzeć można m.in.: XX+XXI. Galerię Sztuki Polskiej i Galerię Rzemiosła Artystycznego oraz wystawy czasowe, obecnie są to czynna do 12 marca 2023 r. wystawa „Łempicka”, poświęcona jednej z najpopularniejszych polskich artystek XX wieku Tamary Łempickiej i czynny do 12 lutego 2023 r. „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Muzeum Narodowe to także m.in.: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Domu Matejki (ul. Floriańska 41), Pawilon Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15, tu zobaczycie np. „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna”).

Muzeum Krakowa to przede wszystkim najpopularniejsze oddziały: Rynek Podziemny (wejście przez Sukiennice), Fabryka Emalia Oskara Schindlera z wystawą o Krakowie podczas II wojny światowej (ul. Lipowa 4), Wieża Ratuszowa (Rynek Główny 1), czy Stara Synagoga (ul. Szeroka 24), ale także bardziej lokalne oddziały: młodopolska Rydlówka (ul. Tetmajera 28), Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51), Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1), czy schronowa Podziemna Nowa Huta z wystawą „Stan zagrożenia” (os. Teatralne 35). Zapraszają też kolejne oddziały zlokalizowane w ścisłym centrum Krakowa: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35, z wystawą stałą „Kraków od początku, bez końca” i czasowymi, obecna to bardzo sympatyczna „Wisła. Re-kreacja”) oraz mieszczańska Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3).

Ci, którzy wybiorą z się na ul. Lipową, po sąsiedzku mogą odwiedzić MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Zobaczycie tam wystawy z cyklu „Kolekcja MOCAK-u”: „Pojęciokształty” Stanisława Dróżdża, „Live Factory 2: Warhol by Lupa” Krystiana Lupy, i „Biblioteka Mieczysława Porębskiego”, a także „Kolekcję wokół MOCAK-u” czyli prace rozmieszczone dookoła muzeum. Są też wystawy czasowe, obecnie m.in.: „Polityka w sztuce” i „Reporter wojenny Maks Łewin” (obie czynne do 28 lutego 2023 r.).

Warto odwiedzić też MuFo czyli Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W siedzibie głównej przy ul. Rakowickiej 22A zobaczycie wystawę stałą „Co robi zdjęcie” (jej częścią jest prezentacja kolekcji aparatów fotograficznych ze zbiorów instytucji) oraz wystawy czasowe. W oddziale MuFo Józefitów (ul. Józefitów 16) prześledzicie całą drogę, jaką przebywa eksponat po trafieniu do  Muzeum, a w MuFo Strzelnicy (ul. Królowej Jadwigi 220) wystawę stałą „Portret”.

Muzea zwiedzimy w dzień, a wieczorem? Kraków ma też wyjątkowo szeroką ofertę teatralno-koncertową.

Ciekawe spektakle obejrzymy zarówno w ścisłym centrum miasta (te poważniejsze w Teatrze Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze, lżejszy repertuar w Bagateli czy Teatrze Variete), jak i w Nowej Hucie (w Łaźni Nowej i Teatrze Ludowym). Koncerty dla siebie znajdą też fani klasyki (w Filharmonii Krakowskiej oraz Operze i Operetce Krakowskiej), jazzu, rocka czy metalu (można przebierać w klubach, a naprawdę wielkie gwiazdy wybierają Tauron Arenę).

Gdzie wybrać się w niepogodę z dzieckiem?

Polecam oczywiście wypad do kina lub Aqua Parku (ul. Dobrego Pasterza 126), ale także do GOjump Parku Trampolin w Krakowie (ul. Rzemieślnicza 20 G), Muzeum Fliperów (ul. Stradomska 15) czy Be Happy Museum Kraków (ul. Karmelicka 3). To ostatnie miejsce, otwarte kilka miesięcy temu, będzie atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i rodziców instagramerów, składa się bowiem z wielu zainscenizowanych scen idealnych do zrobienia sobie selfie lub pozowanego zdjęcia.

I tu nam się pointa naturalna pojawia, nawiązująca do muzealnego początku tego tekstu. W lutym 2023 roku w Muzeum Nowej Huty oddziale Muzeum Krakowa otwarta zostanie wystawa poświęcona dzieciństwu i zabawie w PRL-u. To będzie obowiązkowy punkt na trasie wypraw każdej krakowskiej (i nie tylko) rodziny. Nie tylko przy deszczowej pogodzie.

zdjęcia: Archiwum UMWM

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej