1. MDA
  2. /
  3. Krok za krokiem po Krakowie

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem wcale nie musi być kosztowne, może nawet być darmowe. Na spacery z ekspertami, pasjonatami, historykami i miłośnikami Krakowa zaprasza Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. To wspaniała okazja do poznania miasta polskich królów, nie tylko dla turystów, lecz także dla mieszkańców.

Lubicie spacerować po Krakowie? Ja bardzo! Samodzielne odkrywanie historii miasta jest pasjonujące, pod okiem doświadczonych przewodników każda wycieczka nabiera jednak dodatkowych smaków i smaczków. Tylko oni potrafią snuć kilkuminutowe (albo i zdecydowanie dłuższe) opowieści na temat detali architektonicznych danego budynku, albo przytaczać bez końca barwne anegdoty z życia ich mieszkańców.

Zresztą każdy, kto zna choć jednego przewodnika z prawdziwego znaczenia wie, że to nie zawód, a pasja i powołanie. Bo żeby być dobrym przewodnikiem, nie wystarczy znać świetnie miasto i jego historię, trzeba też potrafić pięknie i barwnie o nich opowiadać i zarażać miłością do miasta uczestników wycieczek. Trzeba też zwyczajnie lubić ludzi. Dlatego też inicjatywa Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie jest szczególnie wartościowa.

Zdjęcie z Pixaby
Zdjęcie z Pixaby

Spacery z cyklu „Krok za krokiem po Krakowie” odbywają się od marca do października, głównie w weekendy. Wszystkie są tematyczne i związane m.in. z historią, architekturą oraz przyrodą miasta. Co niezwykle istotne, działa to dość prosto. Aby wziąć udział w wycieczce, trzeba zgłosić się przez internetowy formularz. Ponieważ liczba miejsc na każdy spacer jest ograniczona i indywidualna, uzależniona od wielu czynników, kolejność zgłoszeń nie jest bez znaczenie. Szczęśliwcy dostają mejlem informację o miejscu zbiórki. Kolejne 15 osób trafia na listę rezerwową.

W marcu uczestnicy wycieczek odwiedzą między innymi Rynek Podziemny, Kopiec Krakusa oraz Skarbiec Koronny na Wawelu. Organizatorzy zapraszają m.in. na spacery: „Lapidarium – Wawel Podziemny” z Jolantą Pustułą-Szeląg, „Szlakami Wielkiego Krakowa – Ludwinów” i „Getto Krakowskie” z Emilem Bajorkiem, „Kraków szlakiem Kobiet” z Agnieszką Kuźmą, „Skarbiec Koronny na Wawelu” z Grażyną Szymańską-Madziar i „Szlakiem Królowej Jadwigi” (dla dzieci od 8 roku życia) z Tomaszem Skalikiem.

Kolejne tematy wycieczek będą publikowane na bieżąco. O tym, że pretekstów do wędrowania po Krakowie nie zabraknie, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Nie ma chyba w Polsce drugiego miasta tak pełnego niezwykłych historii, miejsc nieoczywistych i wspaniałych postaci historycznych.

Jak barwny jest Kraków, pokazują pięknie i dowcipne puzzle „Kraków” wydawnictwa Czuczu – na Rynku Głównym spotkamy m.in. pędzącą przed siebie z zakupami królową Bonę, kibiców Wisły i Cracovii, a także parady jamników i smoków; z Muzeum Książąt Czartoryskich ktoś właśnie kradnie „Damę z gronostajem”, a na dachu jednej z kamienic leży żółta ciżemka…

Zdjęcie z Pixaby
Zdjęcie z Pixaby
Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej