Kulturalnie w Krakowie, Tarnowie, Trzebini i Lusławicach

  1. MDA
  2. /
  3. Kulturalnie w Krakowie, Tarnowie, Trzebini i Lusławicach

Książki, jazz i koncerty zaduszkowe zdominują w małopolskiej kulturze przełom października i listopada.

Krakowski Zaduszki Jazzowe się zmieniają, wygląda, że programowo na lepsze, choć 67. edycja festiwalu koncentrowała się będzie w Krakowie (tego akurat szkoda, bo miłe było, gdy wydarzenia rozrzucone były po całym województwie) i zamknie w czterech dnia. Startujemy 26 października o godz. 19,30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) koncertem „Ogrody Jazzu”, a wystąpią Agnieszka Derlak Septet i Paweł Kaczmarczyk Trio. 27 października o godz. 20 w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła 232) koncert „Polish Jazz”, a zagrają Stanisław Soyka Kwintet i Ewa Bem z Kwartetem. 28 października o godz. 20 w klubie Studio (ul. Budryka 4) „Zaduszkowa Gwiazda" - Judith Hill z zespołem. 29 października o godz. 20 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (plac Świętego Ducha 1) „Krakowska Gala Jazzu" z Leszkiem Możdzerem. Tyle koncertów głównych. Do tego dochodzą Jam session w klubie Arka (Grzegorski/Białowolski/Szwugier/Skolik Kwartet), Piwnicy pod Baranami (Michał Wierba), Loża Restaurant & Drink Bar (Marcin Ślusarczyk Trio) oraz Piano Harris Jazz Bar (Projekt Tyrmand) i wydarzenia towarzyszące: koncert Grzegorski/ Skolik/ Galas Trio w Sheraton Grand Kraków i jedyny poza krakowski akcent - "Komeda Nieznany 1967" w wykonaniu Piotr Schmidt Quartet oraz Pawła Tomaszewskiego w Dworze Zieleniewskich w Trzebini.

Tradycyjnie w ostatni weekend przez Świętem Zmarłych odbywają się Targi Książki w Krakowie – w tym roku jubileuszowe, bo 25. Miłośnicy książek mają nadzieję, że targi wrócą do swej przed pandemicznej formy. I tak się to zapowiada, bo do Krakowa wybierają się najwięksi wydawcy (części z nich w ubiegłym roku brakowało), którzy przywożą wiele nowych tytułów (podczas targów prezentowana jest zwykle większość oferty przedświątecznej) i znanych autorów. Czytelnicy z pewnością nie zawiodą! Widzimy się od czwartku 27 do niedzieli 30 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. Czekają na nas m.in.: książki w promocyjnych cenach, autorzy, warsztaty dla dzieci. W trakcie targów po raz 25. wręczona też zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla najlepszej książki historycznej. Do konkursu zgłoszono 60 tytułów.

Po raz 19. odbywa się w tym roku Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. Muzyki organowej można będzie posłuchać od 29 października do 9 listopada w krakowskich świątyniach: Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa OO. Jezuitów (ul. Kopernika 26), Kościele Świętego Krzyża (ul. Świętego Krzyża 23), Bazylice św. Michała Archanioła oraz św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce” (ul. Skałeczna 15). W Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego (ul. św. Tomasza 43, sala 404) odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa „Niemiecka organowa muzyka dawna: kompozytorskie tradycje stylistyczne i dziedzictwo organmistrzowskie /w 300. rocznicę śmierci Johanna Kuhnaua (1660-1722) i Johanna Adama Reinckena (1643-1722)/” oraz koncert „César Franck (1822-1890) w 200. rocznicę urodzin” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej.

W dniach 3-5 listopada obieramy kierunek na Tarnów, gdzie odbywał się będzie festiwal Jazz Contest 2022. Do 24 października przedłużono termin składania zgłoszeń w konkursie, który będzie dwuczęściowy. Podczas pierwszego etapu, międzynarodowe jury wysłucha muzyków, nagrodzi i jednocześnie wytypuje uczestników koncertu finałowego konkursu, który będzie jednocześnie drugim etapem konkursu, a odbędzie się 4 listopada w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie.

Dzień wcześniej, czyli 3 listopada w tym samym miejscu zaplanowano , którego gwiazdą będzie Misha Mendelenko Quintet. W jego trakcie prowadzona będzie charytatywna zbiórka na pomoc w odbudowie kompletnie zniszczonej przez wojska rosyjskie Szkoły Muzycznej w Borodiance w Obwodzie Kijowskim. Finałem 14. edycji festiwalu Jazz Contest będzie koncert znakomitego wokalisty gospel Jnr Robinsona, który w towarzystwie czołowych polskich muzyków jazzowych zaśpiewa przeboje obchodzącego 60-lecie działalności artystycznej Stevie’ego Wondera. Koncert „Tribute to Stevie Wonder: odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 5 listopada.

Zapraszamy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej