Szczecin – historia, natura, atrakcje

  1. MDA
  2. /
  3. Szczecin – historia, natura, atrakcje

W Szczecinie dobrze poczuje się każdy, kto lubi zwiedzać historyczne i ważne kulturowo miasta. Sporo atrakcji znajdą tu dla siebie także wielbiciele przyrody. A najlepiej wybrać się tam całą rodziną.

Miasto było stolicą księstwa pomorskiego, później znajdowało się w granicach Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec. Od 1945 roku należy do Polski. Szczecin odegrał też ważną rolę w historii PRL – nie tylko ze względu na strajki robotnicze, ale także dlatego, że to właśnie tu w 1980 roku podpisano słynne porozumienie sierpniowe.

Historia ta wpisana jest mocno w miasto, warto więc o niej pamiętać, wybierając go za kierunek swej podróży, a może i specjalnie się przygotować.

Co ciekawego zobaczymy w Szczecinie?

Na przykład usytuowany na Wzgórzu Zamkowym renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, słynne Wały Chrobrego, czyli ponad 500-metrowy taras widokowy na skarpie wzdłuż Odry, Bazylikę Archikatedralną św. Jakuba (jest siedzibą metropolii szczecińsko-kamieńskiej), czy wzniesioną w XVIII wieku w stylu barokowym Bramę Portową.

Warto też niewątpliwie odwiedzić Muzeum Narodowe w Szczecinie, w którym obejrzycie liczne zbiory z zakresu archeologii, historii, sztuki i numizmatyki, a także handlowy port morski i największy port rzeczny Odry, który także jest atrakcją turystyczną. Nie można oczywiście ominąć Rynku Siennego – głównego placu Starego Miasta, z licznymi rekonstrukcjami zabytkowych  budynków.

Jeśli wam będzie jeszcze mało zwiedzania, koniecznie zobaczcie piękny gotycki Kościół św. Piotra i Pawła i odwiedźcie Cmentarz Centralny. Założono go pod koniec XIX wieku. Jest największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości w Europie!

Nie tylko zabytkami Szczecin stoi. Chcecie odetchnąć? Proszę bardzo.

Pospacerujcie po 27-hektarowym Parku im. Jana Kasprowicza, na terenie którego odkryto ślady osadnictwa sprzed dwóch tysięcy lat. Zobaczycie tam wiele ciekawych, rzadko występujących w Polsce roślin, ale i miejsca o charakterze historycznym, np. Pomnik Czynu Polaków. Albo popływajcie po wspaniałym jeziorze Dąbie, świetnie znanym wszystkim wielbicielom żeglarstwa. Po polskiej stronie leży też część Puszczy Wkrzańskiej, m.in. parki leśne Mścięcino, Arkoński i Głębokie.

Odpoczęliście? Bo to nie koniec atrakcji.

Wielbiciele motoryzacji z pewnością odwiedzą Muzeum Techniki i Komunikacji. A Melomani zapewne wybiorą się na koncert do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Rodziny z dziećmi powinny pamiętać, że warto odwiedzić największą w Polsce Papugarnię Carmen, w której mieszka ponad 100 papug, Park Linowy Tarzania oraz Ski Park, ze ściankami wspinaczkowymi i stokami narciarskimi.

A jeśli wybierzecie się do Szczecina w wakacje, pamiętajcie, że na Wyspie Grodzkiej działa Miejska Strefa Letnia, pełna atrakcji oraz wydarzeń dla mieszkańców i turystów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej