Szopki, smoki, a może Reksio albo Smerfy?

  1. MDA
  2. /
  3. Szopki, smoki, a może Reksio albo Smerfy?

Po Wigilii i pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, które wiele osób spędzi przede wszystkim za stołem, warto zaplanować na 26 grudnia przynajmniej odrobinę aktywności. Podpowiadamy, gdzie można wybrać się w Krakowie w drugi dzień świąt.

Atrakcjami nawiązującymi do świąt są szopki. Zarówno te żywe – w Bazylice św. Franciszka z Asyżu przy ul. Franciszkańskiej oraz w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, jak i budowane w innych krakowskich świątyniach. Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza w ścisłym centrum Krakowa, gdzie kościołów jest naprawdę dużo na stosunkowo małej powierzchni.

Warto połączyć taki spacer z poszukiwaniem szopek krakowskich, prezentowanych od kilku lat w okresie świątecznym na ulicach Krakowa – w specjalnych gablotach albo w witrynach sklepów. Ich mapę znajdziecie na stronie internetowej Krakowskiego Biura Festiwalowego. A jak zawędrujecie już na Rynek Główny, to koniecznie zajrzyjcie też na Targi Bożonarodzeniowe.

Prace z tegorocznego Konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską obejrzycie w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), siedzibie Muzeum Krakowa. A na wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w tym samym miejscu nie tylko zobaczycie starsze szopki, ale też będziecie mogli wejść do jednej z nich, przeskalowanej, i poczuć się jak postaci szopkowe postaci.

Obraz Herbert Aust z Pixabay
Obraz Herbert Aust z Pixabay

Kolejny sposób na świąteczny spacer to wędrówka smoczym szlakiem. Pod koniec listopada w Krakowie pojawiły się smocze figurki: Smok Geodeta, Smok Turysta, Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec, Smok Wodny. Ale smoków w Krakowie jest znacznie więcej, poczynając od smoczego pomnika stojącego u stóp wzgórza wawelskiego, poprzez Katedrę Wawelską, a na kamienicach kończąc – znajdziecie je na bramach, na rynnach, wystarczy zadrzeć głowę do góry.

A skoro już dotarliśmy na Wzgórze Wawelskie, to w drugi dzień świąt w Zamku Królewskim na Wawelu obejrzeć można wystawy „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” w konfiguracji z wystawą „Mistrzowie Włoskiego Renesansu. Bellini Tycjan Bassano” oraz wystawy „Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie”. Tego dnia będą też czynne wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie.

Obraz Dariusz Staniszewski z Pixabay
Obraz Ida z Pixabay

Muzeum Krakowa, poza wspomnianym już Pałacem Krzysztofory zaprasza też do oddziałów:

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny, Stara Synagoga i Muzeum Nowej Huty (to jedna z ostatnich okazji do obejrzenia wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”, której finisaż zaplanowano na 7 stycznia 2024 r.).

Wielką atrakcją dla dzieci będzie zapewne też wizyta w Ogrodzie Doświadczeń (oddziale Muzeum Inżynierii i Techniki), który zimą zamienia się w Ogród Świateł – w tym roku zaprasza na świecącą wystawę „Smerfy”. Można też oczywiście wybrać wizytę w kinie. W drugi dzień świąt zapraszają również m.in. Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz niedawno otwarte Muzeum Banksy’ego.

Jeśli wolicie po prostu pospacerować, to też będzie dobry wybór – przecież nie chodzi o to, żeby robić coś na siłę, a odpocząć po zazwyczaj forsownym – zwłaszcza dla żołądków - początku świąt.

Uwaga! Planując wyjście w drugi dzień świąt, warto najpierw zerknąć na stronę internetową instytucji, którą chcecie odwiedzić. Świąteczne godziny otwarcia często różnią się bowiem od tradycyjnych.

Spokojnych, rodzinnych i aktywnych świąt!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej