Zielone wzgórza nad Soliną

  1. MDA
  2. /
  3. Zielone wzgórza nad Soliną

Solina to wymarzone miejsce zarówno na wakacyjny pobyt, jak i na weekendowy wypad dla osób lubiących aktywnie spędzać czas na łonie przyrody.

jezioro solińskie
solina panorama

„Zielone wzgórza nad Soliną

I zapomniany ścieżek ślad

Flotylle chmur z nad lasów płyną,

Wędrowne ptaki goni wiatr

A dalej widzisz już horyzont,

Do nas z odległych wraca stron

I to już wieczór nad Soliną

I cisza, która zna mój dom…” - śpiewa Wojciech Gąssowski.

Pierwsza zapiski o tej podkarpackiej wsi znalazły się w dokumencie z 1426, w którym wspomniano, że leży ona w dobrach rodziny Kmitów. W pobliżu znajduje się jezioro Solińskie, które powstało w 1968 poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Przed budową zapory i elektrowni wieś znajdowała się na obecnym dnie zbiornika. Jezioro ma ponad 22 kilometry kwadratowe, a długość jego linii brzegowej to ponad 150 kilometrów. Wokół jeziora rozmieszczone są liczne ośrodki wypoczynkowe.

Dziś Solina jest ulubionym miejscem żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Cenią je za spokojną atmosferę i fakt, że nie zostało zadeptane przez turystów. Po jeziorze pływają też statki turystyczne, wypływające m.in. z portu Solina oraz Przystani Wodnej Komandor.

Atrakcją turystyczną jest największa w Polsce Zapora Solińska. Można ją zwiedzać, także od środka, choć już zdjęć – ze względów bezpieczeństwa - robić nie wolno. Warto też pamiętać, że wybierając się na taką wycieczkę, trzeba się odpowiednio ubrać, bo temperatura w środku to około 7 stopni.

Jeśli lubicie górskie spacery, na wypad do Soliny zabierzcie dobre buty, bo w okolicy znajduje się wiele interesujących szlaków turystycznych. Możecie też wędrować samodzielnie, na przykład zwiedzając okoliczne cerkwie, znajdujące się m.in. w Równi czy Myczkowie.

W tej drugiej miejscowości warto wstąpić również do Muzeum Kultury Bojkowskiej. Bojkowie to góralska grupa etniczna o korzeniach rusińskich i wołoskich. W działającym od 2013 roku muzeum zobaczymy m.in. tradycyjne stroje Bojków oraz narzędzia, którymi się posługiwali.

Koniecznie wybierzcie się do oddalonego o kilkanaście kilometrów Leska, nazywanego Bramą do Bieszczad. Obejrzycie tam m.in. jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z 1611 roku. Zmarłych chowano w tam do ok. 1634 roku. W Lesku znajduje się też jedna z najbardziej charakterystycznych polskich synagog, która podczas II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Dopiero 40 lat po wojnie ją odbudowano. Obecnie mieści się w niej Muzeum Żydów Galicji.

W 1538 roku na skarpie nad Sanem wybudowano zamek, który miał chronić bogaty szlak handlowy prowadzący na Węgry. A około trzech kilometrów od centrum Leska, w Glinnem znajduje się kolejna atrakcja turystyczna: 20-metrowy głaz piaskowca, zwany Kamieniem Diabła.

Spokojniejszą alternatywą dla jeziora Solińskiego jest pobliskie jezioro Myczkowskie. To miejsce dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju w otoczeniu natury. W Myczkowicach znajduje się ośrodek Caritas ze stajnią rasowych koni. Jeśli więc macie ochotę na krótką przejażdżkę albo lekcję, to miejsce dla was. Warto też wybrać się tam z dziećmi - w mini zoo zobaczycie daniele, jelenie i kozy. W pobliżu jest także park minatur z kolekcją makiet cerkwi z Polski, Słowacji oraz Ukrainy. A na trasie Solina-Myczkowice można podziwiać tzw. Serce Bieszczad. Układające się w kształt serca krzewy zasadził w dowód miłości do żony zakochany mąż.

Z okolicznych atrakcji warto wymienić jeszcze m.in.: przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną, punkt widokowy Jawor z piękną panoramą na jezioro Solińskie i tamę, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku z panoramą Bieszczad i jeziora Solińskiego.

No i koniecznie posłuchajcie piosenki Wojciecha Gąssowskiego:

 „…Zielone wzgórza nad Soliną

Okrywa szarym płaszczem mrok

Nie żegnaj się, choć lato minie

Spotkamy się tu znów za rok”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej