Letnie festiwale stanowią atrakcje zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i turystów. Wybierając się na urlop, warto sprawdzić, czy w okolicy nie będzie działo się coś ciekawego. W Małopolsce letnie oferta festiwalowa jest wyjątkowo zróżnicowana.
Zacznę od Krakowa, bo tu zaplanowano muzyczne wydarzenia, które z pewnością przyciągną najwięcej widzów.
Na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego 9 i 10 sierpnia odbędzie się Męskie Granie. Wystąpią m.in.: Zalewski, T.Love, Domagała, Brodka, Nosowska, Król, Kwiat Jabłoni, Sistars, Miuosh, Kaśka Sochacka i oczywiście Męskie Granie Orkiestra 2025.
A letni sezon koncertowy zamknie tamże 29 i 30 sierpnia krakowska odsłona Rockowizna Festiwal. Tym razem będzie ostrzej. Zagrają: Acid Drinkers, Kult, Nocny Kochanek (10-lecie), Clawfinger, Modestep, Myslovitz, Happysad, Flapjack, KSU, Illusion, Wojtek Szumański, Hamulec i Zalewski.
Od 30 czerwca do 7 września w Krakowie będzie rządził jazz. 30. Summer Jazz Festival Krakow to w sumie sto kilkadziesiąt koncertów gwiazd polskiego i światowego jazzu w rozmaitych lokalizacjach, od ulic Krakowa i klubów, przez ogród krakowskiego magistratu, po Filharmonię Krakowską, ICE Kraków, Kino Kijów i Muzeum Manggha. Jazzowe granie zawędruje też na Zamek w Rudnie i do Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Lato w Krakowie to także okazja do podziwiania w przestrzeni miasta zespołów tanecznych uczestniczących w 26. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza, który odbywa się w dniach 19-27 lipca. 20 lipca festiwal zawędruje też do Niepołomic.
W dniach 12-28 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej odbędą się 59. Sabałowe Bajania – Festiwal Folkloru Polskiego. Ich głównym elementem jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, ale nie zabraknie też innych niż konkursowe przesłuchania atrakcji. Wystąpią m.in.: Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, świętujące 30-lecie, Gronicki, Hanka Rybka z zespołem, Folkpower, Ciupaga czy obchodzący 20-lecie Pectus. W planach są też np.: 51. Degustacja Potraw Regionalnych, gry i zabawy dla najmłodszych „Figle, śpasy, wygibasy – BOBAS dla dzieci”, Festiwalowy Korowód, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej oraz kiermasz sztuki ludowej. Oczywiście nie może też zabraknąć Sabałowej Nocy.
W dniach 16–19 lipca Rabka-Zdrój zaprasza na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. W jego programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: spotkania z ulubionymi autorami i ilustratorami z Polski i zagranicy, kreatywne warsztaty, gry terenowe i literackie spacery, wieczorne czytanie z udziałem znanych aktorów, i wiele innych atrakcji. Będą też wystawy: ilustracji Jolanty Richter- Magnuszewskiej "O farmazynach i inne bajki ludowe. Pomorze", w 100- lecie urodzin Jerzego Koleckiego i „80 lat Pippi”. Tegoroczny temat przewodni festiwalu to: „MOC OPOWIEŚCI”.
Dwór w podkrakowskich Tomaszowicach zaprasza 20 lipca na wINNY Festiwal, czyli całodniowy piknik, przygotowany z myślą zarówno o koneserach wina, jak i miłośnikach kulinariów, kultury i dobrej atmosfery.
Wieliczka zaprasza 20 i 21 lipca na Dni św. Kingi. W programie wiele atrakcji - liczne konkursy, pokazy i koncerty. Muzyczną gwiazdą wydarzenia będzie Sylwia Grzeszczak.
Do Nowego Sącza, Krynicy, Piwnicznej i Szczawnicy zawitają – w dniach 20-26 lipca - z występami folklorystycznymi uczestnicy i uczestniczki 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR.
48. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem zaczyna się 25 lipca, a kończy 3 sierpnia. Jego główną bohaterką będzie fuga, która „poprowadzi nas poprzez arcydzieła J. S. Bacha, L.van Beethovena, J. Brahmsa, aż po kompozycję Witolda Lutosławskiego”. Wystąpią m.in.: Kwartet Śląski, najlepszy rumuński kwartet smyczkowy Arcadia Quartet, sekstet wokalny proModern, skrzypaczki Maria Sławek oraz Francesca Boanita, laureatów Międzynarodowego Konkursu K. Szymanowskiego w Katowicach, oraz zespół słowackiej Filharmonii Narodowej.
Festiwal „Wawel o zmierzchu” odbędzie się w dniach 4–13 sierpnia. To letni festiwal plenerowy odbywający się na dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu - połączenie dobrej muzyki i wyjątkowej atmosfery miejsca.
Od 5 do 21 sierpnia potrwa 56. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich Zakopane. Zobaczymy zespoły z Sycylii, Słowacji, Kamerunu, Bułgarii, Węgier, Grecji, Rumunii, Francji, Macedonii, Nepalu, Cypru i Hiszpanii, a także Polski. Uzupełnieniem występów festiwalowych będą m.in.: Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, warsztaty i animacje, Dni Narodowe. Będzie też można wziąć udział w Koncertach na Folkową Nutę, Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego oraz odwiedzić Otwarte Pracownie Artystów Zakopiańskich. W programie znalazły się też koncerty: słowacki „Łuk Karpat we współczesnej aranżacji” z polską wokalistką Agnieszką Siemaszko oraz Kayah & Bum Bum Orkestra & Fiśbanda, czyli połączenie muzyki bałkańskiej, góralskiej i elektronicznego brzmienia.
To tylko wybrane atrakcje lata w Małopolsce. Jeśli wiecie już, gdzie się wybieracie na urlop, sprawdźcie co w okolicy będzie grane, tańczone, pokazywane czy smakowane!